[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała pomiędzy 27 lipca a 1 sierpnia 1945 roku (jeden z dokumentów z datą 4 sierpnia 1944), dotyczy okresu od 1943 do 1944 roku.

Tekst podzielony na kilka fragmentów.

 

Fragment I: Płaszów – Steinbruck.

Autorka pracowała przy budowie drogi, zapisała, że za dnia pracowały Polki, w nocy Żydówki. Za ciężką pracę więźniarki otrzymywały dodatkowe racje żywnościowe. Spora część relacji dotyczy "Sołtka" (nazwisko niezbyt czytelne), który był jednym ze strażników lub nadzorcą obozu. Kobieta wspomniała nawet, że miał psa, za którego wyprowadzanie na spacery odpowiadał pewien młody Żyd. Tekst kończą informacje o tym, że miało pracować na jednej zmianie 60 kobiet, ale warunki były tak ciężkie, że często pracowało nie więcej niż 30 – reszta nie miała siły lub była chora.

 

Fragment II – Hymn Steinbruchu

Tekst hymnu opisujący życie codzienne w obozie pracy.

 

Fragment III – Lipsko, Oddział Galwaniczny Nordwerk

Tę część rozpoczyna informacja, że do lagru, w którym przebywała Autorka przyszła wiadomość o konieczność wybrania i przesłania do fabryki 50 zdrowych, silnych kobiet. Autorka zapisała, że takowych w obozie nie było, ale jedna z blokowych – "wychrzcianka", jak opisała ją Autorka – chcąc przypodobać się komendantowi powiedziała, że znajdzie takie wśród swoich więźniarek. Fabryka, do której wysłano kobiety (słabe i schorowane), ucierpiała rok wcześniej w bombardowaniu i, wedle słów Autorki, nie miała dachu i jednej ściany. Kobiety skierowano do pracy w oddziale galwanicznym.

Autorka opisała, że poza więźniarkami w fabryce pracowali też mężczyźni – Polacy i Rosjanie – prawdopodobnie więźniowie. Często ignorowali poleceni majstrów, przez co więźniarki musiały ciężej pracować, by zatuszować ich błędy. Kobiety początkowo nie miały odzieży ochronnej (praca przy kwasie solnym i siarkowym), otrzymały ją dopiero później. Miały niegojące się owrzodzenia i rany po oparzeniach chemicznych.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Bronisławy Leśniowskiej]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
9 stron rękopisu + odpis w maszynopisie.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis miejscami niezbyt czytelny.
Sygnatura: 
301/606
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tekst miejscami nieczytelny. Rękopis dość wyraźny, lecz zachowany w stopniu umiarkowanym. Maszynopis z 1945 roku, wyblakły. Sposób spisania tekstów uniemożliwia odtworzenie chronologii wydarzeń. Autorka pisała dość pobieżnie, nie wdawała się w szczegóły, rzadko wspominała też o własnych uczuciach czy prywatnych przemyśleniach. W relacji brak informacji o rodzinie, brak także wzmianek o innych więźniach, które umożliwiłyby choć szczątkowe odtworzenie ich historii. Ze słów Autorki spisała Iza Lauer. Adnotacja o autoryzacji dokumentów.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Sierpień 1, 1945
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja