[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Dokument powstał w sierpniu 1945 roku, dotyczy wydarzeń z okresu od 1939 do 1945.

Wspólna relacja żydowskiego chłopca (Łazarza Krakowskiego, syna Chila i Nachy zd. Blumstein, ur. 23 marca 1935r. w Katowicach) i ukrywającej go Polki.

Na pierwsze stronie zapis świadczący o tym, że dokument to nie "relacja", lecz "zeznania".

 

Kobieta rozpoczęła historię od tego, że przed wojną czuła się mocno związana z rodziną chłopca – prawdopodobnie była jego opiekunką, zapisano bowiem, że "wychowywała go". Po utworzeniu getta pozostawała z rodziną w stałym kontakcie. W pierwszej kolejności do obozu pracy została wysłana matka Łazarza, a on został z ojcem. To on poprosił Autorkę, by wzięła dziecko do siebie. Początkowo zaprowadziła go do pani Zygrodowej – Polki, której mąż był Żydem. Przebywała z nim w mieszkaniu kobiety przez miesiąc, odpracowując możliwość ukrywania się. Po rewizji została poproszona o opuszczenie domu i udała się do Będzina, do swojej znajomej, pani Kisiel. Przebywała u niej do 10 listopada 1944 roku. W tym samym mieszkaniu ukrywał się jeszcze Aron Liwer ze swoją córką Irą.

Dalsza część relacji dotyczy prób wydostania rodziny Liwerów (Ira po mężu nosiła nazwisko Strachet), denuncjacji, rewizji i prób ocalenia chłopca.

Relację kończą krótkie zeznania Łazarza Krakowskiego.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Władysławy Pałki]
Miejsce powstania: 
Będzin
Opis fizyczny: 
2 karty (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/629
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
W tekście widać dwóch Autorów. Relacja kobiety spisana językiem osoby niewykształconej, ale pełnej oddania i nie rozumiejącej dlaczego Żydów spotykał taki los. Fragmenty przypisywane Łazarzowi spisano językiem bardziej infantylnym. W relacji sporo emocji, dużo szczegółów dotyczących rodziny Liwer. Sporo informacji o prześladowaniach, denuncjacjach, rewizjach. Szczątkowe daty i informacje topograficzne. Ze słów Autorki i Autora spisał Chajn.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja