[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z roku 1945, obejmuje wydarzenia z okresu od 1942 do 1945 roku.

Na dokumencie nagłówek "Dom dzieci żydowskich w Lublinie (…)" – adres nieczytelny. Stempel nieczytelny instytucji sporządzającej relację, widoczny tylko adres "Warszawa, al. Świerczewskiego", numer domu zamazany. U góry kilka nieaktualnych sygnatur.

 

Tekst otwiera krótki opis sierocińca żydowskiego.

Następnie Autorka przeszła do informacji o historii jednej z podopiecznych – Feli Stacher. Autorka opisała, że osiemnastoletnia siostra dziewczynki i jej ojciec dostali zgodę na pracę w getcie (miejscowość nieczytelna), dziecko było "nielegalne" po akcji wyłapywania niezdolnych do pracy i ukrywało się w domu.

 

Drugi fragment dotyczy obozu na Majdanku. Opis ubrań obozowych oraz warunków sanitarnych i żywnościowych. W czasie ewakuacji przed nadejściem Armii Czerwonej Fela została rozdzielona od rodziców. Autorka dodała, że trwają poszukiwania rodziców i siostry dziewczynki, a to, że przeżyli do ewakuacji może dawać nadzieję, że przetrwali wojnę.

Kolejny ustęp dotyczy edukacji Feli. Dziewczynka uczęszczała do szóstej klasy szkoły powszechnej, chciała się uczyć i wierzyła, że dałaby sobie radę nawet w gimnazjum.

 

Relację zamykają skromniejsze informacje dotyczące drugiej dziewczynki – Chai Rotenberg z Kraśnika, dwunastolatki zaprzyjaźnionej z Felą. Dziewczynka straciła w czasie okupacji brata, los jej rodziców pozostawał w czasie spisywania relacji nieznany. Sama dziewczynka kilkakrotnie uniknęła śmierci. Powiedziała też protokolantce: "Pani myśli, że ja się bałam? Śmiałam się tak jak teraz, kiedy mówię do pani. Co o co chodzi, proszę pani? Przecież i tak kiedyś muszę umrzeć. No nie?".

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Boguszewskiej]
Miejsce powstania: 
Lublin
Opis fizyczny: 
3 karty (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/649
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tekst z błędami ortograficznymi, część poprawiona piórem, np. "łużko" na "łóżko". Widać pozostałości wymowy – "gecie" zamiast "getcie", "pasiok" zamiast "pasiak". Język dokumentu: "Ojciec pracował przy segregowaniu rzeczy w domach pożydowskich – pan wie, człowiek staje się zwierzęciem". Relacja chaotyczna, szczątkowa datacja, nie wiele informacji o bohaterkach, praktycznie brak informacji o Autorce.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja