[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z roku 1945, dotyczy wydarzeń z 1945 roku – wyzwolenia obozu w Dachau.

Autorka rozpoczęła informacjami o Raichsbeuern – niewielkim mieście w Alpach niemieckich. Dla niej było to miasteczko wyjątkowe, ponieważ to w nim doczekała wyzwolenia.

Potem szybko przeszła do wydarzeń z 23 kwietnia 1945 roku. Zapisała, że przebywała wówczas w Landsberg Lager (70km od Dachau) i po północy usłyszała hałas. W baraku panował chaos, więźniowie obawiali się, że dziwne dźwięki dochodzące z zewnątrz oznaczają likwidację obozu i eksterminację więźniów. Wszyscy zdawali sobie sprawę ze zbliżającego się frontu i armii amerykańskiej.

Więźniów zmuszono do trzydniowego marszu do Dachau, praktycznie bez jedzenia i picia. Tam trzysta sześćdziesiąt więźniarek ulokowano w gazowni (nie jest jasne, co Autorka miała na myśli używając tego słowa). Autorka zapisała, że wraz z innymi kobietami obawiała się, że zostanie zamordowana, ale z jakiś powodów tak się nie stało – nie potrafiła napisać, czy spowodowała to zmiana rozkazów, błąd, czy wadliwie działające wyposażenie. Później kobieta miała dowiedzieć się od innej więźniarki, że doszło do kłótni pomiędzy dwoma SSmanami, niemogącymi ustalić jak pozbyć się kobiet.

26 kwietnia po pierwszej w nocy Autorkę, wraz z innymi więźniarkami, wyprowadzono z Dachau. Kobieta zanotowała, że nikt nie znał celu marszu, jasne było tylko, że grupa oddalała się od linii frontu. W nocy więźniowie próbowali rozpalić ogniska, by się ogrzać, jednak strażnicy im tego zabronili. Następnego ranka część znaleziono martwą – ze zmęczenia, głodu i zimna.

Przez następne dziesięć dni strażnicy popędzali więźniów. Autorka zanotowała, że jedynym pożywieniem jakie spożywali, był śnieg. Marsz trwał do drugiego maja, kiedy to pozwolono kolumnie zatrzymać się w stodole. Tam, leżących na sianie i wycieńczonych więźniów, odnaleźli amerykańscy żołnierze.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Judyty Miskin]
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
4 strony (210x295mm) maszynipisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/698
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Dokument chaotyczny. Kobieta skoncentrowała się na opisaniu ostatnich tygodni w niemieckiej niewoli, jednocześnie nie zawierając żadnych informacji osobistych. Niewiele emocji, stają się one widoczne dopiero w ostatniej części dokumentu, gdy kobieta przechodzi do opisania wyzwolenia. W tekście datacja i informacje topograficzne. Język poprawny, pod koniec chaotyczny. Na dokumencie adnotacja o autoryzacji.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja