[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Dokument z roku 1945, obejmuje wydarzenia z okresu od 1939 do 1944 roku.

Relację otwierają informacje dotyczące początku okupacji. Latem 1939 roku Autorka przebywała w Krakowie. Stamtąd, po wybuchu wojny, postanowiła przedostać się do siostry do Kołomyi. Zapisała, że w tym okresie było to miejsce zajęte przez Rosjan. Po wejściu Niemców kobieta wraz z rodziną znalazła się pod opieką chrześcijańskich znajomych siostry, którzy zgodzili się udzielić rodzinie schronienia.

Kobieta zapisała, że chciała przedostać się do przebywającego w Będzinie męża, lecz bała się podjęcia próby nielegalnego przekroczenia granicy. Przez ten czas pozostawała w kontakcie z mężem, który próbował sprowadzić ją do domu. W końcu udało mu się namówić pewnego aryjczyka, by pojechał po Rachelę i przywiózł ją do Będzina, podając ją za swoją żonę. Kobieta zgodziła się na ten plan, choć podróżowała bez żadnych dokumentów i podejmowała olbrzymie ryzyko. Do miasta wróciła w kwietniu 1944 roku, a przynajmniej taka data znajduje się na dokumencie – jest to zapis błędny. Może tego dowodzić to, że w dalszej części dokumentu kobieta opisała miejsca, w których ukrywała się ponad pół roku (głównie u znajomych). Po tym okresie, z powodu donosu, zmuszona była zgłosić się do lagru, w którym spędziła dalsze dwa i pół roku.

Relacja składa się w znacznej mierze z opisu kolejnych lokalizacji, w których Autorka się ukrywała. Są także opisy dotyczące tego, co działo się z ukrywającymi się Żydami, głównie w świetle przepisów zabraniających poruszania się komukolwiek bez odpowiednich dokumentów między Gubernatorstwem a Rzeszą. Autorka pisała o możliwościach meldunku i powodach, dla których było to niebezpieczne.

Co interesujące spotkała się tylko z jedną próbą szantażu, reszta jej kontaktów z chrześcijanami miała dobre podłoże – otrzymywała pomoc, udzielano jej schronienia, radzono i pozwalano korzystać zarówno z pustych mieszkań, jak i mniejszych kryjówek.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Racheli Kahan]
Miejsce powstania: 
Będzin
Opis fizyczny: 
2 karty (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/706
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
W tekście dużo literówek, błędy językowe i interpunkcyjne, brak staranności spisania – przykład zdania z relacji: "Ponieważ wszyscy uciekali pprezd Niemcami na wschód żyć i ja pojechałam do mojej siostry, która mieszkała tu, u w KOłomyi" (pisownia zgodna z oryginałem). Tekst spisany dość chaotycznie, trudno zorientować się w kolejności zdarzeń i miejscu ich odbywania się. Błędy w datacji. Ze słów Autorki spisała Helena Chaim.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja