[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Dokument z roku 1945, obejmuje wydarzenia z okresu od 1943 do 1945 roku.

Relację otwierają informacje opatrzone datą 1 sierpnia 1943 roku, kiedy "Będzin został Judenrein". Autorka, w czasie tej akcji, została wysiedlona do obozu Auschwitz. Jak zapisała, w wagonie którym jechała, znajdowało się ponad dwieście osób, oraz ciała tych, którzy zmarli czekając na odjazd – kobieta zanotowała, że zabierano je, by później spalić w krematoriach.

Stosunkowo obszernie opisała sam przejazd do obozu. W wagonie było duszno i gorąco, wiele osób rozbierało się, by choć trochę sobie ulżyć. Wagon nie miał okien, był szczelnie zamknięty. Gdy wiezieni nim ludzie zaczęli pukać, prosząc o wodę, pilnujący transportu żołnierze otworzyli do nich ogień – w wyniku ran postrzałowych zmarło kilka osób. Kobieta zanotowała też, że do Auschwitz zaledwie połowa deportowanych dojechała żywa, dodała też że podróż trwała około czterech godzin.

Następna część relacji to opis selekcji na rampie w Auschwitz. Autorka została, wraz z innymi młodymi osobami, zaprowadzona do Birkenau. Tam więźniom nadano i wytatuowano numery, ścięto włosy i wysłano pod prysznic. Później każda więźniarka otrzymała "bieliznę, suknię i fartuch" i przeszła rejestrację, trwającą do późnej nocy.

Przez następne dni kobieta przechodziła kilkakrotną rejestrację i dwa razy dziennie słuchała apeli. Dostała się do grupy składającej się z około tysiąca kobiet objętych kwarantanną. Opisała też, jak wyglądał posiłek w jej części Birkenau – na placu przed blokiem ustawiano beczkę, a więźniarkom kazano ustawiać się piątkami. Naczyń nie starczało dla wszystkich, ci którzy zdołali zdobyć miskę, dostawali pół litra zupy.

Autorka pracowała w obozie przenosząc ziemię. Wielokrotnie była świadkiem selekcji, które szczegółowo zrelacjonowała.

Relację kończą informacje o zachowaniu Niemców w ostatnich tygodniach funkcjonowania obozu – zmianach w traktowaniu więźniów, lekkiej poprawie warunków, zmianie pracy, próbach zniszczenia krematorium i paleniu dokumentacji.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Geni Lewkowicz]
Miejsce powstania: 
Będzin
Opis fizyczny: 
3 karty (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/708
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tekst stosunkowo emocjonalny, choć bez informacji o rodzinie. Autorka sporo miejsca poświęciła opisowi codziennego życia w Auschwitz-Birkenau, koncentrując się na losie więźniarek. Nie pisała dużo o karach, sporo miejsca poświęciła za to wpływowi na życie w obozie bliskości komór gazowych i krematoriów. Brak nazwisk i opisów topograficznych. Szczątkowa datacja. Ze słów Autorki spisała Helena Chaim.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja