[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Dokument nie jest datowany, z jego umiejscowienia w archiwum można jednak wnosić, że powstał na jesieni 1945 roku. Obejmuje wydarzenia z lat 1942-1945.

Relację otwierają informacje o fabryce części samolotowych w obozie Mittelsteine. Autorka pracowała przy maszynie (praca wymagająca pozycji stojącej), na dwunastogodzinnych zmianach. Zanotowała, że majster, Niemiec z pochodzenia, był dla swoich podwładnych wyrozumiały i dobry – był komunistą. Pilnujące robotnic kobiety zaś były sadystkami – donosiły przełożonym o każdym złamaniu regulaminu, biły i nie pozwalały odpoczywać.

Autorka zanotowała, że w obozie panowały "bardzo przykre stosunki między więźniarkami". Radzić najlepiej, wedle jej słów, miał sobie "element bardzo prosty", wiele zyskując dzięki sile fizycznej i brutalności. Spośród czterystu kobiet 200 było polskimi Żydówkami, a 200 węgierskimi. W obozie porządku pilnowała nadzorczyni – "młoda, brzydka, zazdrosna, wcielenie zła". Za kradzież kilku marchewek z magazynu oskarżone kobiety ukarała wyprowadzając na plac i każąc pozostałym czterystu bić je kijem. Te, które zbyt delikatnie obchodziły się ze skazanymi, sama biła "łamiąc kij na ich plecach". Często też szczuła kobiety swoim psem, między innymi wtedy, gdy szukały one jedzenia w śmietnikach.

Kobieta postarała się o przeniesienie do pracy biurowej – lżejszej i nie pod nadzorem sadystycznych kobiet.

Druga (znacznie mniejsza) część relacji dotyczy pobytu Autorki w obozie na Dolnym Śląsku (Graffenort), do którego została deportowana po likwidacji Mittelsteine.

Zapisała, że wszystkie więźniarki skierowano do kopania okopów. Do pracy kobiety szły około godziny, z ciężkimi łopatami. Tam, w zniszczonych butach, brodziły w zimnej wodzie i błocie. Wszystko odbywało się pod okiem SS-mana, który za zbyt wolną pracę rzucał w kobiety kamieniami.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Adeli Karmel]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 strony rękopisu w języku polskim z odpisem w maszynopisie.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/775
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Protokolant – Bauminger. W archiwum prawdopodobnie znajduje się więcej relacji tej samej Autorki, obejmujących wcześniejszy okres, tj. lata 1939-1942. Tekst suchy, pozbawiony emocji, bardzo rzeczowy. Relacja dość lakoniczna, prawdopodobnie jednak nie powinna być traktowana jako zamknięta całość, lecz część większych zeznań. W relacji pojawiają się nazwiska i funkcje nadzorców. Dużo miejsca poświęcono ich okrucieństwu i karom, po jakie sięgali.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja