[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Dokument powstał w 1945 roku. Obejmuje wydarzenia z lat 1940-1945.

Relację otwiera informacja o wysiedleniu Żydów z Igołomii do Wawrzyńczyc, gdzie zwożono także ludzi z okolicznych miejscowości. Autorka opisała jak jej ojciec starał się ukryć zarówno ją jak i jej młodszą siostrę. Po pierwszej nieudanej próbie umieścił Autorkę u dawnej służącej (Józefy), która zgodziła się z dzieckiem wyjechać do Krakowa.

Po dwóch miesiącach Autorka wróciła do Wawrzyńczyc, na własną prośbę i za zgodą ojca. Dzień później odbyła się akcja antyżydowska. Rodzina zdołała skryć się w Igołomii (Autorka, jej brat, ojciec, ciotka, kuzynki i znajomy ojca). Rodzina spędziła tam nieco czasu jednocześnie dowiadując się, że młodsza siostra Autorki została wydana Niemcom przez opiekunkę, która bała się denuncjacji.

Wedle słów Autorki gospodarz z Igołomii też zaczął obawiać się rewizji. Przygotował rów, w którym rodzina miała się schronić w razie niebezpieczeństwa. Ponieważ jednak żądał dużo pieniędzy jednocześnie dostarczając coraz mniej jedzenia, rodzina zdecydowała się zmienić miejsce. Rozdzieliła się i tułała po znajomych i ludziach, którzy decydowali się pomóc. Nigdzie jednak nie spędzali więcej niż kilka dni.

Po wykryciu części rodziny, Autorka przeniosła się do wsi Złotniki i dołączyła do kuzynki i jej męża. Następnie przebywała z innymi kuzynkami, a później z ojcem. Rozbita rodzina często zmieniała miejsca obawiając się nie tylko donosów, ale i komisji sanitarnych, policji i gestapo.

Końca okupacji Autorka dotrwała ukrywając się razem z ojcem, bratem i ciotką. W relacji przytoczone historie dotyczące kuzynek – część z nich złapano i rozstrzelano. Autorka wspomniała też o losie polskiej rodziny, która ukrywała Żydów.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Anny Mekler]
Miejsce powstania: 
Tarnów
Opis fizyczny: 
5 stron (210x335mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/807
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Relacja zdaje się zbyt krótka na ilość zawartych w niej informacji. Łączy historię Autorki, jej ojca, kuzynek, brata i ciotki (brak imion). Brak nazwisk osób pomagających i prawdopodobnie nazw wszystkich wsi, w których ukrywali się członkowie rodziny. Brak dat. Nie ma też informacji o matce Autorki. Tekst nieco chaotyczny.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja