[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Dokument z 1945 roku. Obejmuje wydarzenia z lat 1942-1945.

Autorka rozpoczęła od zanotowania, że w okresie okupacji była więźniem obozu w Szebniach. Nie opisała samego obozu, nie podała też informacji dotyczących liczebności więźniarek czy prac, jakie wykonywały. Skoncentrowała się na szefie lagru – Grzymku – i jego sadystycznych zachowaniach. Opisała szczegółowo egzekucję pewnego Żyda.

Następnie przeszła do informacji dotyczących akcji likwidacyjnej obozu. Zapisała, że więźniowie byli pewni, że jadą na śmierć. Ładowania na raz po pięćdziesiąt osób do samochodów ciężarowych i przewożono na stację kolejową. Tam kazano się rozbierać i wsiadać do wagonów.

Po czterech dnia transportu bez wody, jedzenia i ubrania Autorka, wraz z innymi więźniami, dojechała do Auschwitz-Birkenau. Z całego transportu (brak danych dotyczących liczb) selekcje przeszło trzysta kobiet.

Ostatnia część relacji dotyczy samego Auschwitz-Birkenau. Kobieta zapisała, że w obozie panował głód i epidemie tyfusu. Bez przerwy odbywały się selekcje. Wiele osób, nie mogąc znieść okresu kwarantanny, popełniało samobójstwo przez rzucenie się na druty kolczaste pod napięciem.

Autorka trafiła do pracy w fabryce amunicji "Union". Do wyzwolenia doczekało w nich trzydzieści więźniarek przetransportowanych z Szebni.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Szewy Biederman]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 karty (150x205mm) maszynopisu w języku polskim
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/821
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Halina Nelken. Brak datacji, informacji o Autorce i jej rodzinie. Relacja pozbawiona emocji, sucha i lakoniczna.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja