[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w 1945 roku, obejmuje wydarzenia z okresu od 1941 do 1944 roku.

Tytuł nieuwzględniony w inwentarzu archiwalnym: "Kobiety żydowskie w Julagach krakowskich. Płaszów – Prokocim – Bieżanów".

Relacja dotyczy trzech obozów pracy – Płaszowa, Prokocimia i Bieżanowa.

Autorka rozpoczęła od informacji dotyczących położenia kobiet pochodzenia żydowskiego w okresie okupacji. Zapisała, że Niemcy zakładali, iż wartościowymi robotnikami mogą być wyłącznie mężczyźni, dlatego początkowo wszystkie kobiety – niezależnie od wieku, kwalifikacji czy wykształcenia – kierowane były na śmierć. Dopiero w późniejszym okresie, gdy okazało się, że do pracy potrzeba większej ilości osób, zaczęto kierować do niej też kobiety. Dodała, że duża liczba obozów przeznaczona była wyłącznie dla mężczyzn. Autorka oceniła, że w okresie bezpośrednio poprzedzającym ich likwidację, przebywało w nich około trzystu kobiet, w większości znajdujących się w nich dzięki czyjejś protekcji.

Kobieta zapisała, że o przyjecie każdej kobiety trzeba było prosić naczelnika obozu "krwawego Müllera". Gdy wyrażał zgodę uprzedzał, że jeśli zjawi się jeszcze jedna kobieta, zostanie rozstrzelana. Wielokrotnie wydawał też rozkaz zabicia tych, które z własnej woli zgłaszały się do Juglagu I (w Płaszowie). Dodała też, że przyjmowano jedynie te, które nie miały skończonych 35 lat – starsze, nawet jeśli zapłaciły okup lub miały czyjąś protekcję, rozstrzeliwano w czasie selekcji.

Następna część relacji stanowi opis prac, do jakich przydzielano więźniarki. Ich głównym zajęciem była praca w obozowej kuchni i obieranie ziemniaków, poza tym kierowano je do pracy w szwalni, służbie sanitarnej lub przy budowie. Uprzywilejowane – których było niewiele – zatrudniano jako sprzątaczki w niemieckich kwaterach. Kobieta dodała, że te znajdowały się w najlepszym położeniu, mogły bowiem często liczyć na wstawiennictwo osób, u których pracowały.

Dodała, że choć więźniarki przebywające w obozach uważano za szczęściarki, jednocześnie były postrzegane jako "element zbędny", przyjęty z łaski i upośledzony. Zakazywano im na przykład poruszania się po obozie, by swoim widokiem nie rozsierdzały komendanta, ani SS-manów.

Jednocześnie więźniarki obowiązywały te same prawa co więźniów. Tak samo jak mężczyźni podlegały selekcji, były rozstrzeliwane i bite. Dodała też, że wyjątkowym okrucieństwem wykazywał się "krwawy Müller", który często odwiedzał żeńskie baraki wieczorem i obserwował gołe, myjące się kobiety, przy okazji nie szczędząc komentarzy na temat ich wyglądu. Nocami przychodził do tych samych baraków i zdejmował z więźniarek koce. Potrafił też przyjść po to, by wywlec kobietę, która wpadała mu z jakiś powodów w oko, i rozstrzelać ją.

Autorka dodała, że większość obecnych w tych obozach kobiet zaliczało się do inteligencji. Żadna nie współpracowała z SS, a ich wykształcenie i pochodzenie gwarantowało pewien poziom zachowań w barakach.

Kolejna część relacji poświęcona została dzieciom. Autorka zapisała, że po likwidacji getta krakowskiego w obozach, które opisywała, znalazło się ich około 25. Przebywały na terenie obozów do listopada 1943 roku, uratowało się tylko kilkoro przebywających w Julagu III (Bieżanów).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Mali Hollaender]
Wariant tytułu: 
[Kobiety żydowskie w Julagach krakowskich. Płaszów – Prokocim – Bieżanów]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
4 strony (210x295mm) maszynipisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/841
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie adnotacja o autoryzacji. Relacja stosunkowo emocjonalna, poświęcona sytuacji kobiet w obozach pracy w okolicach Krakowa. Praktycznie brak dat, informacje topograficzne czy dotyczące warunków życia w obozach szczątkowe.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja