[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w 1945 roku, obejmuje wydarzenia z okresu od 1941 do 1944 roku.

Dokument otwierają informacje o działalności szpitala żydowskiego w Krakowie. Kobieta zanotowała, że instytucja ta, funkcjonująca przed wojną, po utworzeniu getta znalazła się w jego granicach, przeniesiona do dawnego budynku policji. Przed wrześniem 1939 roku w szpitalu rozpoczęto przebudowę, której kontynuację uniemożliwiła wojna. Skutkowała ona wyłączeniem z użytku części gmachu, co było uciążliwe przed przesiedleniami.

W getcie adaptacja nowego miejsca trwała rok. W szpitalu odbywały się konsylia (także z udziałem polskich lekarzy), była porodówka i sale operacyjne. Autorka dodała, że stosunkowo szybko po powstaniu żydowskiej dzielnicy odnotowano pierwsze przypadki chorób zakaźnych, brakowało też podstawowych środków medycznych. Pomieszczenia stały się przeludnione, podobnie jak w pozostałych dwóch placówkach działających w tym getcie – dla nieuleczalnie i zakaźnie chorych.

Po informacjach o wysiedleniach prowadzonych w krakowskim getcie kobieta dodała, że te z maja i czerwca 1942 roku nie dotknęły szpitala. Autorka zanotowała, że choć na podwórze budynku przywożono wówczas rannych, nie pozwolono lekarzom się nimi zająć. Kobieta odnotowała przebieg likwidacji szpitala – ci, którzy byli w stanie samodzielnie przejść na nowe miejsce, zrobili to. W szpitalu zostali najciężej chorzy i personel. Autorka zapisała, że ludzie ci zostali zabici na miejscu.

Następna część relacji dotycz obozu pracy w Płaszowie i opieki medycznej na miejscu. Kobieta opisała działanie trzech baraków pełniących funkcję szpitala, dość pobieżnie. Dodała, że przebywały w nich też dzieci. Następnie wspomniała o akcji, w czasie której wszystkich małoletnich wywieziono do Auschwitz, na śmierć. Autorka napomknęła też wysiedleniu baraków szpitalnych – chorych zaniesiono do pociągów jadących do Auschwitz, razem z nimi nakazano wsiąść medykom.

Relację kończą informacje o liczebności więźniów w Płaszowie i ilości miejsc w barakach szpitalnych.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Matyldy Löw]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
5 stron (210x335mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis w stanie utrudniającym czytanie.
Sygnatura: 
301/844
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Iza Lauer. Na dokumencie adnotacja o autoryzacji. Wiele nazwisk, m.in. polskich lekarzy odwiedzających szpital w getcie, nadzorców obozu w Płaszowie. Ogólne informacje o typach najczęściej spotykanych chorób, stosunkowo szeroko o kwestii ciąż i aborcji w Płaszowie w Auschwitz. Relacja nie zawiera informacji osobistych o Autorce.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja