[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z 1945 roku, obejmuje wydarzenia z 1944 roku.

Tekst otwiera data 25 lipca 1944 roku (środa), kiedy zarządzono transport gettowej policji. Autorka zapisała, że Żydów spędzono na postój tramwajowy w Radogoszczy. Tam odebrano bagaże mówiąc, że muszą zostać nadane. Ludzi zapędzono do wagonów. Kobieta początkowo odłączyła się od rodziny, później jednak odnalazła siostrę. Zapisała, że je transport różnił się od innych tym, że panował mniejszy ścisk, a wiezionym podano kawę i kawałek chleba.

Po przyjeździe do Auschwitz kobiety oddzielono od mężczyzn. Autorka, bojąc się że zostanie odseparowana od siostry, nie przyznawała się do pokrewieństwa. Przeszła selekcję i została wysłana do kąpieli, ścięto jej włosy i dano starą, porwaną sukienkę. Została przypisana do lagru C i bloku 31. W baraku mieszkało około stu kobiet, jeden litr zupy przypadał na pięć osób.

Zrelacjonowała swoje spotkanie z dr Mengele. Kobiety próbowały uciekać przed selekcją wiedząc czym groziło spotkanie z mężczyzną. Próbowały przechodzić między blokami bądź ukrywać się na placu, między zabudowaniami. Niemcy po jakimś czasie zamknęli baraki uniemożliwiając taki proceder. Autorka zapisała, że Mengele siedział przy piecu, a więźniarki jedna po drugiej nago przechodziły przed nim. Kierowane na lewo szły na śmierć, na prawo "do strefy życia". Dodała, że nie przeprowadzano badań, nie zapisywano też personaliów więźniarek. Sama została skierowano na obserwację, do "izolatorium", wiedząc jednak, że chorych posyłano na śmierć, następnego dnia uciekła.

Dwa dni po tej selekcji jej grupę skierowano "do pracy na szosie". Zapisała, że dostawały po 35dkg chleba. Któregoś dnia (brak daty) dano im podwójną porcję, po czym pognano nago do Birkenau. Tam, po kolejnej selekcji, kobieta została skierowana do kopania rowów (okopów).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Blumy Rosenfeld]
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
4 strony (210x295mm) maszynipisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis miejscami nieczytelny.
Sygnatura: 
301/865
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Hinda Bauber. W relacji jedna data, tekst nieco chaotyczny. Brak opisów obozów, nazwisk, szczegółowych historii ofiar. Praktycznie brak emocji, zeznania suche, jakby miały później być wykorzystane przy procesie sądowym.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja