[brak]

Relacja z 1945 roku, obejmuje wydarzenia z 1943 roku.

Tekst otwierają informacje o aresztowaniu kobiety "po aryjskiej stronie" przez polskiego policjanta, który zaprowadził ją na Nowolipie. Została osadzona na Befehlstelle, w celi z innymi Żydami pojmanymi po "aryjskiej stronie" i w bunkrach na terenie getta. Od nich dowiedziała się o istnieniu "szesnastki" – grupy młodych Żydów, którzy współpracowali z Niemcami przy przeszukiwaniu bunkrów na terenie getta i wyłapywaniu ukrywających się.

Po dwóch dniach Autorkę zaprowadzono na Umschlagplatz. W areszcie pozostała tylko "szesnastka". Kobieta opisała szykany, jakim poddawana była idąca z nią grupa. Na Umschlagplatz więźniowie dostali się pod nadzór Ukraińców, Autorka zapisała, że byli bici i zostali obrabowani. Jeden z więźniów został zmuszony do wyskoczenia z okna z trzeciego piętra (brak informacji o tym, czy przeżył). Dwie następne osoby (młode dziewczyny) zażyły truciznę i skoczyły z okien gdy dowiedziały się o pojawieniu się pociągu, którym wraz z pozostałymi miały być deportowani z miasta.

Ukraińcy odprowadzili Żydów do wagonów, do każdego kazali wsiadać około stu pięćdziesięciu osobom. Chłopi z mijanych miejscowości próbowali sprzedawać Żydom wodę – po 500zł za butelkę. Kobieta zapisała, że ścisk i duchota były tak wielkie, że do celu dojechała połowa więźniów (informacja o śmierci literata – Fokszańskiego, między innymi współpracującego ze Szpilkami).

Po dotarciu do Lublina grupę pogoniono na Majdanek. Ci, którzy spowalniali marsz byli zabijani przez eskortujących kolumnę SS-manów. W obozie odseparowano mężczyzn od kobiet, następnie przeprowadzono dwie selekcje – wstępną i szczegółową (informacja o śmierci pianistki Dyksztajnowej).

Relacja urywa się na informacji o rozdaniu ocalałej z selekcji setce kobiet obozowych pasiaków.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Racheli Joselson]
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
4 strony (210x295mm) maszynipisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/870
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Hinda Barker. W tekście prawdopodobny błąd – Autorka pisała o roku 1940, opisywane przez nią wydarzenia jednak zapewne miały miejsce w roku 1943. W inwentarzy archiwalnym błąd poprawiony. Brak emocji, relacja bardzo rzeczowa. Szczątkowe informacje topograficzne. Zapiski dotyczące śmierci znanych osób, brak innych nazwisk.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja