[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z datą dzienną 18 września 1945 roku, obejmuje wydarzenia z okresu od 1941 do 1945 roku.

Tekst otwierają informacje dotyczące sytuacji Autorki, która w 1941 roku została wysiedlona z Gdyni. Kobieta pobieżnie zrelacjonowała swoją tułaczkę po okupowanych miastach i wyjaśniła, dlaczego nigdzie nie mogła zostać.

Następna część relacji dotyczy późniejszego okresu, w którym Autorka została wywieziona z Sosnowca do obozu pracy w Jeleniewie (Gellenau), a następnie do obozu pracy w Bielawie (Langenbielau). Zanotowała, że przebywało w nim około tysiąca czterystu więźniarek pochodzących z Polski, ale i Francji, Węgier, Rumunii oraz Holandii. Opisała panujące między przetrzymywanymi na miejscu kobietami relacje, podziały i sposoby radzenia sobie w obozowej rzeczywistości.

Stosunkowo obszernie zrelacjonowała warunki mieszkaniowe i wykonywane w obozie prace. Dodała, że miejsce w którym się znalazła miało reputację stosunkowo ciężkiego obozu. Kobiety były często katowane, bito za najlżejsze przewinienia, ale i bez wyraźnego powodu. W obozie odbywały się regularne selekcje, w czasie których wybierano chore i wyczerpane pracą kobiety. Te, które nie przeszły pomyślnie selekcji, wysyłano do Auschwitz.

Relację kończą informacje o wyzwoleniu obozu 8 maja 1945 roku przez Armię Czerwoną.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Hanny Wajnsztok]
Miejsce powstania: 
Bytom
Opis fizyczny: 
2 karty (150x205mm) maszynopisu w języku polskim
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/901
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Ida Gliksztajn. Na dokumencie adnotacja o autoryzacji. Tekst zważywszy na ilość zawartych informacji, niezwykle krótki – większość tematów potraktowana zdawkowo, przez co relacja wygląda na podstawę do późniejszego rozbudowania, np. jako przygotowanie do późniejszego składania zeznań w czasie procesu. Szczątkowa datacja i informacje topograficzne. Pobieżnie o obozie i warunkach.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Wrzesień 28, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja