[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja z września 1945 roku, obejmuje wydarzenia z okresu od 1941 do 1942 roku.

Tekst stosunkowo lakoniczny i skromny. Autorka rozpoczęła od pobieżnego opisania będzińskiego getta i panujących w nim warunków. Przybliżyła okoliczności deportacji do obozu pracy w Spytkowicach, koncentrując się na przede wszystkim na swoim w nim pobycie.

Następna część relacji stanowi opis obozu i relację panujących w nim warunków. Kobieta odnotowała głodowe racje żywnościowe (rozwodniona zupa i niewielkie porcje chleba), przybliżyła niektóre odbywające się w obozie prace. Szczątkowo opisała zachowania strażników i relacje panujące między więźniarkami. Dodała też, że w Spytkowicach przebywali Żydzi deportowani z państw zachodnich okupowanych przez wojska niemieckie. Opisała ich położenie i to, jak byli traktowani zarówno przez strażników, jak i polskich Żydów.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Ewy Tuchsznajder]
Miejsce powstania: 
Będzin
Opis fizyczny: 
2 karty (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/929
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Helena Chaim. Tekst niezwykle lakoniczny. Stosunkowo dokładna datacja, pojawiają się informacje topograficzne. Relacja stosunkowo sucha, przypomina notatki do późniejszego uzupełnienia, niż skończony dokument.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja