[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

List z datą dzienną 24 marca 1945 roku.

Dokument nie dotyczy bezpośrednio losów jego Autorki, został poświęcony Żydom, z którymi stykała się ona w Warszawie, "po aryjskiej stronie", w czasie niemieckiej okupacji.

Pierwsza część dotycz małżeństwa Pinkusów – Pinkus i Olga byli posiadaczami sklepu w Warszawie. W czasie okupacji ukrywali się u znajomych Polaków. Skorzystali z rady wyrobienia amerykańskich dokumentów wierząc, że pomoże im to się uratować. Autorka skończyła ten fragment dodając, że wyjechali do Treblinki, gdzie zostali zamordowani. Brak informacji o tym kto dostał pieniądze, ani o tym, kiedy zostali aresztowani.

Druga mówi o losach rodziny Weinsteintów. Autorka wymieniła jej członków i dodała, że tylko jeden z nich wyjechał z Polski przed wojną, a po zakończeniu działań wojennych z pewnością wróci szukać krewnych. Prosiła też urzędników gminnych o przekazanie mu kopii swoich zeznań. Zapisała, że prawie wszyscy z rodziny zginęli w getcie warszawskim, z głodu. Na stronę aryjską przedostała się jedna kobieta, posługująca się dokumentami na nazwisko Drzewiecka. Autorka opisała jej losy na tyle, na ile była w stanie dodając, że o ile wie, kobieta nie przeżyła okupacji.

Trzeci fragment dotyczy pana Reichera, pochodzącego z Łodzi. Jego żona zmarła na początku okupacji, a on sam znalazł się w obozie w Łodzi. Później, wydostawszy się z niego, przyjechał do Warszawy, gdzie "po aryjskiej stronie" skontaktował się z Autorką. Ukrywał się na Mokotowie razem z córką, posługując się dokumentami na nazwisko Sosnowski. W 1944 roku został wyrzucony z mieszkania i przeprowadził się w okolice parku Skaryszewskiego. Tam też, 27 kwietnia 1944 roku, najprawdopodobniej zginął – Autorka zapisała, że nie ma pewności, czy tak się stało, ale tego dnia widziano go wchodzącego do parku, chwilę później rozpoczęła się tam masowa egzekucja warszawiaków. Córka mężczyzny utrzymywała z Autorką kontakt do powstania warszawskiego. Później ślad po niej zaginął.

Czwarta część to historia przemysłowca (nazwisko nieczytelne), przed wojną właściciela firmy "Pharmedia". Kobieta rozpoczęła od historii Niemca, przysłanego do firmy kilkanaście lat przed wojną, jako przedstawiciela marki, pod której szyldem działalność prowadził opisany. Zadaniem Niemca było pilnowanie, by produkcja w fabryce odbywała się zgodnie ze standardami szefostwa centrali. Niemiec ów był wojskowym w czasie I wojny światowej, w okresie międzywojennym pracował w cywilu, przed II wojną ponownie się zaciągnął. Z wojskiem znalazł się w Warszawie, wrócił do firmy i aresztował jej właściciela wiedząc o jego pochodzeniu. Mężczyzna, po wypuszczeniu z aresztu, zaczął żyć w ukryciu pod nazwiskiem Beldzikowski. Początkowo przebywał na Mokotowie, później pod nieznanym Autorce adresem. Utrzymywał się ze sprzedaży chemikaliów. Autorka dodała, że nie wiedziała co stało się z mężczyzną w czasie powstania warszawskiego, nie miała od niego żadnych wieści od sierpnia 1944 roku. Zapisała też, że ponieważ jakiś czas ukrywał się u niej, miała nadal jego dokumenty, które chciałaby zwrócić – tym tłumaczyła prośbę o przekazanie jej informacji, gdyby pojawił się w Łodzi.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Ireny Herman]
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
4 karty (210x295mm) maszynipisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis w stanie utrudniającym czytanie.
Sygnatura: 
301/898
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie adnotacja o autoryzacji. List adresowany do Gmin Żydowskiej w Łodzi. Na dole dokumentu adnotacja mówiąca o tym, że druga kopia listu została wysłana do Czerwonego Krzyża. Bardzo szczegółowy opis, wiele nazwisk i adresów, pod którymi przebywali ukrywający się w Warszawie Żydzi. List utrzymany w tonie informacyjnym, z prośbą o przekazanie informacji o losie opisanych osób. Niezwykle drobny druk. Tekst w dużym stopniu nieczytelny, niewyraźny, wyblakły.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
sobota, Marzec 24, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja