[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty, prawdopodobnie powstała na jesieni 1945 roku, dotyczy wydarzeń z okresu od 1941 do 1944 roku.

Tekst otwierają informacje dotyczące getta w Brodach. Autorka, wraz z rodzicami, przeniosła się w te okolice z Dubina (dziś województwo wielkopolskie). Zanotowała, że po wkroczeniu do miasta wojsk niemieckich i utworzeniu w Brodach getta (1941 rok), jej rodzina została odizolowana w dzielnicy żydowskiej. Ona sama pozostała po "aryjskiej stronie" korzystając z pomocy miejscowej ludności.

Następna część relacji dotyczy czasów likwidacji getta w Brodach – maj 1943. W tym okresie do Autorki dołączyła jej matka – Klara. Kobieta zbiegła z getta i postanowiła ukrywać się wraz z córką. Do wyzwolenia pozostały w okolicznych lasach, zmieniając miejsca obozowania. Przez jakiś czas ukrywały się z większą grupą, której członkowie zabierali ze sobą Autorkę na akcje zbrojne. W ich czasie zadaniem dziewczyny było zdobywanie żywności dla ukrywających się Żydów.

Kolejna część tekstu koncentruje się na okresie od marca do czerwca 1944 roku. W tym czasie Klara i Fania pozostawały w ukryciu, już bez towarzystwa innych. Nieopodal lasu, w którym przebywały, toczyły się ostre, trwające trzy miesiące walki wojsk niemieckich z radzieckimi.

Relację zamykają informacje o wyzwoleniu przez Armię Czerwoną.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Feli Zorne]
Opis fizyczny: 
2 strony (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/961
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Hedda Landau. Relacja bardzo lakoniczna, szczególnie biorąc pod uwagę ilość opisanych wydarzeń. Sprawia wrażenie notatek do późniejszego rozbudowania. Tekst przesycony detalami.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja