[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty, prawdopodobnie powstała na jesieni 1945 roku, dotyczy wydarzeń z okresu od 1942 do 1944 roku.

Tekst otwierają lakoniczne informacje o rodzinie Autorki. Następnie opis decyzji o wyniesieniu się z Czarnieckiej Góry i ukryciu w bunkrze przygotowanym przez znajomego chłopa. Autorka zapisała, że rodzina chłopa (brak personaliów) wiedziała o pochodzeniu ukrywanych – jedyną nieświadomą osobą pozostawał zięć chłopa, opisany w relacji jako "endek".

Autorka opisała w jakiej kolejności umierali członkowie rodziny. Rozpoczęła od babci, która nie opuściła Czarnieckiej Góry – godzinę po wyjeździe ostatniej członkini rodziny rozpoczęła się tam akcja likwidacyjna. Rodzice Autorki, posiadający "aryjskie dokumenty" zostali aresztowani i "wysłani do Niemiec". Wuj zginął szukając żywności, a brat otruł się pijąc wodę z kałuży.

Zanotowała, że do wyzwolenia mieszkała w jamie pod szopą. Miejsce nie było ogrzewane ani izolowane. Do środka w pogodne dnie wpadało nieco światła, przez te same otwory na wiosnę przesączała się do wnętrza woda.

Autorka i jej siostra – jako jedyne przeżyły okupację – pod koniec okresu spędzonego w jamie nie miały jak opłacić opiekunów. Jedzenie i wodę otrzymywały coraz rzadziej, nie wychodziły też na zewnątrz. Po końcu działań wojennych, gdy zostały oddane do Domu Dziecka, nadal miały problemy z poruszaniem się.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Krysi Gold]
Miejsce powstania: 
Szczyrk
Opis fizyczny: 
1 karta (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/903
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Ida Goldsztajn. Na dokumencie podane dwie Autorki – Krysia i Róża, z tekstu wynika jednak, że zeznania składała tylko Krysia. Tekst z pokreśleniami. Relacja lakoniczna, brak imion członków rodziny. Brak szczegółów topograficznych, praktycznie bez datacji.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja