[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy okresu 1942-1945, powstała w Sosnowcu 10 V 1945.

Tekst otwierają wspomnienia dotyczące pracy, jaką Autorka wykonywała w przemyskim getcie od roku 1942 do 1943. Początkowo pracowała w Domu Starców (nazwa własna), później w sierocińcu i szpitalu. Następnie, została przeniesiona do obozu pracy w Wapowcach (dziś wieś na Ukrainie). Autorka opisała docierające do niej informacje dotyczące śmierci pozostałych członków rodziny w czasie pierwszej akcji likwidacyjnej w 1943 roku. Nieco miejsca poświęciła opisowi getta z roku 1943, kiedy na krótki czas została ponownie do niego przeniesiona. Szerzej omówiła drugą akcję likwidacyjną z września 1943 roku, dostanie się do pociągu wyjeżdżającego z Przemyśla i ucieczkę z transportu. Pociąg był strzeżony, Autorce udało się wyskoczyć przez niewielkie okno, ale została postrzelona przez niemieckich żołnierzy. Opisała ból towarzyszący zaogniającej się ranie i ponowny powrót do getta. Więcej miejsca poświęciła opisaniu znajomego z okresu przedwojennego, leśniczego który wielokrotnie proponował jej pomoc. Zrelacjonowała ucieczkę z getta, pomoc jaką otrzymała od znajomych Polaków oraz okres spędzony w ukryciu u znajomego leśniczego. Nazwisko mężczyzny nie pada w tekście – Autorka tłumaczy to troską o jego bezpieczeństwo. Stosunkowo dużo miejsca w zajmuje opis jedenastu miesięcy, które kobieta spędziła w leśnym bunkrze razem z dwoma mężczyznami. Ukrywali się dzięki pomocy znajomych Polaków, tam też doczekali wyzwolenia.

Tekst praktycznie nienacechowany emocjonalnie. Dużo szczegółów dotyczących samej Autorki, stosunkowo niewiele informacji o innych osobach. Brak informacji osobistych – imion rodziców, informacji o ewentualnym rodzeństwie, o znajomych czy spotykanych osobach. Tekst chaotyczny, spisany kiepską polszczyzną.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Anny Mass]
Wariant tytułu: 
[Wywiad z osobą, która ukrywała się bez żadnych dokumentów]
Miejsce powstania: 
Sosnowiec
Opis fizyczny: 
2 strony maszynopisu (pisany gęsto)
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/117
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tekst autoryzowany, ze słów Autorki spisywała Adela Laufer.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja