[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty powstania, można jednak przyjąć, że spisano ją jesienią 1945 roku, dotyczy wydarzeń z 1943 roku.

Tekst otwierają informacje z datą 22 czerwca 1943 roku – deportacja z Będzina do obozu przejściowego w Sosnowcu. Potem szczegółowy opis obozu pracy Güntherbrücke koło Wrocławia (Swojczyce). Autorka zrelacjonowała wygląd baraków, opisała też sam obóz. Stosunkowo dużo miejsca poświęciła strażniczkom i krążącym o nich opiniom. Dodała, że barak w którym ją zakwaterowano wraz z 75 innymi kobietami, wcześniej zajmowali mężczyźni, posłania były pełne robaków, a w samych zabudowaniach panował chłód – obóz był bezpośrednio nad Odrą.

Dokładnie zrelacjonowała przebieg szczegółowej rewizji – rozpruwanie ubrań, sprawdzanie podszewek, zaglądanie w buty.

Kolejny fragment poświęciła opisowi schematu pracy – przenoszenie ciężarów na wózki, pakowanie i wysyłanie maszyn. Dodała, że majstrowie byli bardzo dobrzy, przynosili nawet więźniarkom jedzenie, zajmowali się korespondencją i "pozwalali się obijać". Rozwinęła też nieco kwestię listów – oficjalnie można było wysłać kilka zdań po niemiecku (cenzurowanych) co dwa tygodnie, mężczyźni wysyłali dodatkowe wiadomości do rodzin. Po czterech tygodniach kobiety dowiedziały się, że nie ma do kogo pisać, bo Będzin został "Judenrein".

Wkrótce potem w obozie odbyła się wizytacja. Pytano o ciężarne kobiety, jedną wysłano "gdzieś" i ślad po niej zaginął. Potem Niemiec-wizytator nakazał oddać wszystkie kosztowności. Kobiety zaczęły je ukrywać, a mężczyzna podpatrywał gdzie. Następnie zabrał wszystko, co zauważył, strasząc że kobiety zostaną za próbę ukrywania pieniędzy deportowane do Auschwitz.

Tekst zamyka wzmianka o tym, że po 7 tygodniach więźniarki deportowano do obozu pracy Klettendorf (Klecie), a Güntherbrücke przeznaczono dla jeńców wojennych – Rosjan.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Franciszki Kleinman]
Opis fizyczny: 
2 karty (150x205mm) maszynopisu w języku polskim
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
Maszynopis miejscami nieczytelny.
Sygnatura: 
301/941
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Helena Chaim. Na dokumencie adnotacja o autoryzacji tekstu. Nazwiska nadzorczyń i strażniczek wraz z opisem typowych dla nich zachowań – która surowsza, bardziej skrupulatna itp. Dokładny opis obozu. Tekst bardzo zwięźle spisany, małe odstępy między wierszami.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja