[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty powstania, można jednak przyjąć, że spisano ją jesienią 1945 roku, dotyczy wydarzeń od 1943 do 1945 roku.

Tekst otwierają informacje o deportacji z getta w Sosnowcu do Dulagu (obóz przejściowy) w Goglinie i dalej do obozu w Gliwicach, w towarzystwie około 200 kobiet. Autorka opisała zmiany zachodzące w obozie – początkowo otoczony drutem kolczastym, później także płotem pod napięciem z wieżyczkami strażniczymi.

Następna część to opis obozu w pierwszej fazie jego istnienia – informacje o barakach, liczebności więźniarek i pracy w fabryce sadzy (Gasruswerk). Autorka dodała, że dyrektor fabryki dobrze odnosił się do więźniarek, potrafił też bronić ich przed nadzorczyniami. Główna lagerführerka miała być stosunkowo spokojną osobą, która wypełniała swe obowiązki bez nadmiernego okrucieństwa. Jej zastępczyni okazywała więźniarkom pogardę i ochoczo karała biciem.

W maju 1944 roku obóz przeszedł pod nadzór SS. Wówczas otoczono go drutem kolczastym. Autorka zapisała, że zmniejszono i tak skromne racje żywnościowe i zaczęto przeprowadzać rewizje wśród więźniarek.

Tekst zamykają informacje o ewakuacji w styczniu 1945 roku wszystkich kobiet do obozu Ravensbrück, a następnie do obozu Retzow, gdzie Autorka doczekała wyzwolenia.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Lei Kurztag]
Miejsce powstania: 
Sosnowiec
Opis fizyczny: 
1 karta (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
Maszynopis w stanie utrudniającym czytanie.
Sygnatura: 
301/959
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Hedda Landau. Relacja spisana w czasie teraźniejszym. Dużo nazwisk przypisanych do funkcji, brak informacji o innych więźniarkach. Szczegóły topograficzne, datacja. Brak emocji.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja