[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Na dokumencie data: 12 maja 1945 roku. Tekst obejmuje wydarzenia z okresu od 1942 do 1945 roku.

Relację otwiera kilkuzdaniowe przedstawienie rodziny Autorki. Lakoniczne informacje dotyczą wykonywanych zawodów, zamożności i posiadanych nieruchomości. Po nich Autorka przeszła do informacji dotyczących likwidacji getta w Działoszycach – nie opisuje nawet panujących w nim warunków. Relacjonuje tworzenie schronów – jam w ziemi – w których Żydzi mieli nadzieję się ukrywać. Sama spędziła nieco czasu w jednym z takich miejsc, kryjówka została wykryta, kiedy Autorki nie było wewnątrz. Pozostali ukrywający się tam Żydzi, w tym matka Autorki, zostali zamordowani. Najobszerniej Autorka opisała wydarzenia następujące po tym okresie, czyli swoją ucieczkę i udawanie obłąkanej.

Uważając, że bez pomocy nie zdoła przetrwać (szczególnie obawiała się zimy), postanowiła udawać osobę na granicy choroby psychicznej. Początkowo budowała kontakty głównie z okolicznymi dziećmi, później także z dorosłymi, twierdząc że przeżyła objawienie religijne. Modliła się, korzystając z wiedzy dotyczącej chrześcijańskich obyczajów, opowiadała też o widzeniach i objawieniach.

Dużo miejsca poświęciła reakcji ludzi, którzy wierzyli w jej historię. Opisała początkową nieufność, powoli budowane zaufanie i pomoc, jakiej udzielali jej miejscowi. Napisała także, że choć ludzie ci wiedzieli, że była Żydówką, uznali że jako nawrócona chrześcijanka zasługiwała na ochronę. Nadano jej przezwisko "Zwariowana Esterka".

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
Relacja Estery Cudzynowskiej
Wariant tytułu: 
[Wywiad z osobą, która ukrywała się bez żadnych dokumentów]
Miejsce powstania: 
Sosnowiec
Opis fizyczny: 
2 strony maszynopisu (pisany gęsto)
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/118
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tytuł tekstu niewystępujący w informacji katalogowej: "Wywiad z osobą, która ukrywała się bez żadnych dokumentów" Tekst powstał na podstawie wywiadu. Relacja autoryzowana.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja