[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty, dotyczy wydarzeń z okresu od 1939 do 1942 roku.

Tekst otwierają informacje dotyczące położenia omawianej w nim miejscowości – Borowej ("…16km od Mielca, a 28km od Radomyśla Wielkiego."), otoczonej koloniami niemieckimi. Przed wojną w okolicach Borowej mieszkało około pięciuset Żydów.

Autorka zapisała, że po wysiedleniu Mielca i okolicznych miejscowości, w których Żydzi byli właścicielami gospodarstw rolnych, w Borowej znalazło się ponad 1.500 osób. 15 lipca 1942 roku przeprowadzono akcję likwidacyjną. Wszystkich pognano pieszo 28 kilometrową trasą do Radomyśla. Wedle relacji wiele osób zginęło, lub zostało rannych, w czasie tego marszu.

Akcję likwidacyjną w Radomyślu przeprowadzono 19 lipca 1942 roku. Autorka zapisała, że dochodziło do egzekucji na miejscowym cmentarzu, żywych przewożono do obozów pracy, reszta trafiła do Dębicy, a stamtąd do Wolnicy, gdzie zostali zamordowani.

Relację zamykają informacje o uciekinierach, którzy próbowali wydostać się z transportów i miejsc zbornych. Cześć z nich przedostała się do Połańca, spora grupa została schwytana i zabita w okolicach Wisły.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Berty Lightig]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
1 karta (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/1025
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała dr Laura Einchhorn Tekst bardzo lakoniczny. Brak informacji o Autorce, kobieta skupiła się na opisaniu losów miejscowej społeczności. W tekście dużo informacji topograficznych i dat. Pojawia się jedno nazwisko ofiary, prawdopodobnie znajomej Autorki.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja