[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Zwięzła relacja przedstawiająca losy pojedynczej osoby. Praktycznie brak wzmianek o rodzinie, poza pierwszymi, wprowadzającymi zdaniami. Autorka opisała swoją historię, rozpoczynając od informacji o likwidacji getta w Będzinie. Zrelacjonowała pracę w fabryce gumy w Gliwicach i ucieczkę z obozu. Sporo miejsca poświęciła zawieranym w obozie znajomościom, głównie z pewnym Żydem pochodzenia francuskiego, który pomógł jej w ucieczce.

Interesująca forma tekstu. Początkowo jest to zapis prowadzony językiem niemalże urzędniczym, schludnym, ograniczonym opisowo i w czasie przeszłym. Później Autorka przeszła do narracji w czasie teraźniejszym, dodawała też więcej przymiotników mających oddać jej emocje, opisy prowadziła dramatycznie, jakby stopniowała napięcie – "Schwytano nas przy pracy. Pod eskortą żandarmi prowadzą nas na punkt zborny, nasze losy się ważą." Większość tekstów pisana jest w całości stylem jednolitym, ten zdecydowanie się na ich tle wyróżnia.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Heli Honigman]
Wariant tytułu: 
[Wywiad ze samą sobą]
Miejsce powstania: 
Sosnowiec
Opis fizyczny: 
2 strony maszynopisu (pisany gęsto)
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/120
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie dopisany tytuł, który nie został wpisany do katalogów archiwum: "Wywiad ze samą sobą". Tekst spisany przez Autorkę, nie jest to wywiad czy zapis dokonany przez osobę trzecią. Tekst później autoryzowany.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja