[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty, dotyczy wydarzeń z okresu od 1942 do 1943 roku.

Na dokumencie podtytuł "Smocza"

Tekst opowiada o prywatnej firmie "Bohm i Lesch" (Mielec-Smocza). W 1942 roku zakłady przekształcono w obóz pracy przymusowej.

Po wysiedleniu Mielca, 9 marca 1942 roku Żydzi, którym udało się zbiec przed akcją likwidacyjną, szukali schronienia w obozie wierząc, że przedostanie się do niego, uratuje ich przed śmiercią. Autorka dodała, że za wejście do obozu musieli płacić pieniędzmi lub złotem. Na terenie obozu przebywali ludzie (w tym członek Judenratu) donoszący na gestapo – informowali o pojawianiu się nowych pracowników.

Kobieta dodała, że na miejscu funkcjonował mężczyzna (nie jest jasne kim był), który wymagał co kilka dni, by z obozu przekazywano mu od kilku do kilkudziesięciu więźniów. Chodziło mu, jak tłumaczył, o niewyjście z wprawy w zabijaniu. Ponieważ nadzorcy obawiali się, że znikanie więźniów doprowadzi do pojawienia się plotek i prawdopodobnie buntu więźniów, zdecydowano by wysyłać z obozu posłańców. Ludzie ci mieli docierać w miejsca, w których ukrywały się większe grupy Żydów – między innymi do okolicznych lasów – i informować o braku pracowników w zakładach. Obiecując pracę i bezpieczeństwo, posłańcy mieli zdobywać ludzi na potrzeby sadysty.

Obóz zlikwidowano – brak daty – a tych, którzy dożyli tego dnia, odesłano do obozu w Płaszowie. Stamtąd trafili do Auschwitz, a następnie w głąb III Rzeszy. Autorka dodała, że przeżyło mniej niż 10 pracowników "Bohm i Lesch".

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Berty Lightig]
Wariant tytułu: 
[Smocza]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
1 karta (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/1027
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała dr Laura Einchhorn Tekst bardzo lakoniczny. Brak informacji o Autorce. Datacja niekompletna. Dobre informacje topograficzne. Autorka podała kilka nazwisk osób funkcyjnych, nie opisała jednak dokładnie ich stanowisk, wiadomo więc że byli w obozie, nie jest za to jasne jakie pełnili w nim funkcje.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja