[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty, dotyczy wydarzeń z 1942 roku.

Tekst stanowi opis losu Żydów zatrudnionych w Zakładach Lotniczych w Hucie Komorowskiej (obóz pracy w powiecie Kolbuszowa). W okresie funkcjonowania zakładów, to jest w roku 1942, pracowało w nich około ośmiuset Żydów (liczba zmieniała się) pochodzących z Warszawy, Krakowa i Łodzi. Autorka zapisała, że byli to w znacznej mierze mężczyźni dobrze wykształceni – lekarze, adwokaci i inżynierowie. Praca odbywała się w lesie (nie zostało opisane na czym dokładnie polegała). Kierownikiem, do likwidacji, był Niemiec nazwiskiem Schmidt.

W obozie więźniowie mogli posiadać rzeczy prywatne, sprzedawali je im, za zawyżone ceny, mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Autorka zanotowała, że likwidacja obyła się niespodziewanie. Nie podała daty, zapisała że "pewnego dnia" do obozu zjechało gestapo – motorami i krytymi samochodami. Zabrało więźniów prosto z miejsca pracy i wywiozło.

Relację kończą informacje o tym, ilu pracowników przeżyło likwidację i gdzie prawdopodobnie zostali wywiezieni. Autorka nie miała żadnych wieści o losie większości pracowników.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Berty Lightig]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
1 karta (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/1028
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała dr Laura Einchhorn Tekst bardzo lakoniczny. Praktycznie bez datacji, informacje niezbyt dokładne. Brak emocji, tekst o charakterze czysto informacyjnym.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja