[brak]

List z 27 lipca 1942 roku spisany w krakowskim getcie.

Tekst opisany jako anonimowy, z treści wynika, że jego Autorkami było 93 żydowskie dziewczęta, nauczycielki i uczennice szkoły żydowskiej działającej w krakowskim getcie.

Dokument dzieli się na dwie części, pierwsza to przemyślenia dotyczące "ostatnich czterech miesięcy", walki z wszechobecną śmiercią i pytania o to, czy warto walczyć. Autorki napisały o sobie, że umiały dumnie żyć, a gdy tak wypadało, także godnie umrzeć. Dziewczęta zapisały, że postanowiły pozostawić po sobie "Ostatnie Życzenie – Ostatni Rozkaz" (część druga).

W tej też części znajduje się informacja, że list spisała jedna z dziewcząt na kilka godzin przed śmiercią grupy, i że po zakończeniu zostanie on wysłany do rabina dr Izaaka Lewina, przez Szwajcarię do Nowego Jorku. Stamtąd list miał zostać przesłany do Palestyny i opublikowany w miesięczniku "Pardes"

Część druga: "Ostatnie Życzenie 93 bohaterskich dziewcząt żydowskich, które nie zawahały się oddać swojego życia w imię najświętszej idei Godności Kobiety Żydowskiej" (pisownia zgodna z oryginałem).

List otwiera informacja, że Autorkami są 93 dziewczęta w wieku od 14 do 22 lat, uczennice i nauczycielki szkoły BEIT JAKOW. 27 lipca gestapowcy wpadli do szkoły i zamknęli je w ciemnej izbie dając jedynie trochę wody. Autorka zapisała, że pocieszała najmłodsze, spanikowane dziewczęta tłumacząc, że niebawem połączą się z Sarą (chodzi o Sarę Szenirer – założycielkę szkoły).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Ostatnie Życzenie – Ostatni Rozkaz]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 karty (150x205mm) maszynopisu w języku polskim
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1942
Stan zachowania: 
Maszynopis miejscami nieczytelny.
Sygnatura: 
301/1042
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała dr Laura Einchhorn. Tekst wydaje się urwany, prawdopodobnie nie został przepisany w formie maszynopisowej w całości.
Słowo kluczowe 1: 
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
poniedziałek, Lipiec 27, 1942
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja