[brak]

Relacja dotyczy ewakuacji obozu Buchenwald do obozu w Liebenau.

Autorka rozpoczęła od informacji, że w górnej Bawarii, 23 kilometry od Salzburga, znajduje się więzienie dla kobiet. Przy nim funkcjonował niewielki lagier składający się z pięciu baraków mieszczących około 200 Żydów, głównie z okręgu łódzkiego.

Następnie zapisała, że chłopców ewakuowano w drugiej połowie marca, w liczbie 1620 osób, na miejsce dotarło 158 osób. Nie jest jasne, czy byli to Żydzi pozostający w przepełnionym aż tak obozie, czy też przydzieleni do innego obozu, sąsiadującego z barakami, o których wspomniała wcześniej.

Większość z mężczyzn, o których pisała Autorka, zginęła z wycieńczenia w trakcie marszu. Codziennie też strażnicy wybierali 25 osób i pod koniec dnia rozstrzeliwali na poboczu lub w lesie. Autorka dodała, że wymienione nazwiska zebrała od ocalałych. W znacznej mierze byli to ich znajomi bądź członkowie rodzin.

Reszta relacji składa się z listy zmarłych, na której znajduje się 59 nazwisk. Tam, gdzie było to możliwe, Autorka dodawała miejsca ich urodzenia lub zamieszkania przed okupacją.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Ewakuacja]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
3 strony (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
Maszynopis w stanie utrudniającym czytanie.
Sygnatura: 
301/1047
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała dr Laura Einchhorn. Tekst w znacznej mierze składa się z listy imion i nazwisk osób zmarłych w czasie marszu śmierci. Lista jest niepełna. Bez relacji, dokładna datacja w bardzo krótkim wstępie.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja