[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja spisana w roku 1945 (na dokumencie data 3 maja 1945r.), obejmuje wydarzenia z okresu 1943-1945.

Tekst otwierają pobieżne informacje dotyczące przedwojennych losów Autorki – imiona rodziców, wykonywany zawód itp. Po krótkim wstępie Autorka przechodzi do informacji o wysiedleniu z getta do obozu pracy przymusowej w Gliwicach w marcu 1943 roku. Brak zapisków dotyczących wprowadzenia ustaw antyżydowskich, getta, przesiedlenia do niego czy warunków mieszkaniowych w dzielnicy żydowskiej. Brak także opisu wykonywanych w obozie prac czy jego wyglądu.

Autorka znacznie więcej miejsca poświęciła informacjom związanym ze swoją ucieczką z obozu. Obszernie opisała też pobyt na wsi i prace wykonywane w gospodarstwach. Nie podała żadnych szczegółów, które mogłyby pomóc ustalić u kogo się ukrywała – brak nazw wis, nazwisk, lokalizacji.

Autorka wspomina męża bardzo pobieżnie i tylko wówczas, gdy tłumaczy pewne posunięcia jego wcześniejszymi zachowaniami – np. ucieczkę w roku 1944 załatwieniem przez niego dokumentów przed marcem roku 1943.

Relacja pisana w pierwszej osobie, praktycznie pozbawiona opisów. Bez przymiotników, niezbyt emocjonalna. Tekst wygląda na suchy opis mający służyć wyłącznie zadaniom urzędowym. Można domniemywać, że relacja jest wyłącznie wynikiem poczucia obowiązku złożenia zeznań.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Hanki Pejsach]
Wariant tytułu: 
[Wywiad z osobą, która po ucieczce z łagru ukrywała się na aryjskich papierach]
Miejsce powstania: 
Sosnowiec
Opis fizyczny: 
Jedna karta maszynopisu (210x295mm), pisana bardzo ścisłym drukiem. Język polski.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/124
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Hela Honigman. Tekst autoryzowany. Na dokumencie dodany tytuł, nieuwzględniony w katalogu archiwalnym: "Wywiad z osobą, która po ucieczce z łagru ukrywała się na aryjskich papierach".
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja