[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty, dotyczy wydarzeń z okresu od 1944 do 1945 roku.

Tekst otwierają informacje o zatrudnieniu Autorki przed aresztowaniem. Pracowała jako "Urzędniczka Tow. arch. dla francuskich robotników w Niemczech" (pisownia zgodna z oryginałem). Następnie informacje o aresztowaniu w czerwcu 1944 roku na ulicy Paryża. Z komisariatu została przewieziona do Drancy, gdzie spędziła dwa dni. Zapisała, że przebywało tam około 1200 ludzi – całe rodziny.

Z Drancy została przewieziona do Auschwitz. Nadano jej numer A/8651. W czasie rewizji zabrano jej wszystko, włącznie z obrączką. Kilka zdań poświęciła opisaniu warunków panujących w obozie. Zapisała, że jedną koszulę noszono dwa miesiące, nie wolno było się myć. Kobiety wykonywały te same prace, co mężczyźni, dostawały też takie same racje żywnościowe.

Selekcje urządzano co około 15 dni. Autorka zanotowała przebieg egzekucji 12 więźniarek, które zamknięto ze specjalnie tresowanymi psami w piwnicy. Zwierzęta miały zagryźć kobiety, a ich ciała pokazywano później pozostałym więźniarkom. Nie jest jasne czy była to kara za jakieś przewinienie, czy sposób na wykonanie egzekucji.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Susanne Moch]
Opis fizyczny: 
3 strony (210x295mm) maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/1081
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Relacja niezwykle lakoniczna. Szczątkowa datacja. Brak emocji. Autorka przekazała tylko to, co wydało się jej najważniejsze, bez wdawania się w szczegóły i bez podawania informacji osobistych.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja