[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała 12 maja 1945 roku w Katowicach, dotyczy okresu od 1939 do 1945 roku.

Autorka rozpoczęła historię od informacji dotyczących rodziny. Nie skupiła się jednak na rodzinie, z której pochodziła, lecz na mężu i dzieciach, nie podając żadnych informacji o rodzicach. Co ciekawe nigdzie w tekście nie padają imiona męża, córek ani teściowej Autorki.

Zrelacjonowała kolejno wysłanie z Sosnowca do getta w Środuli w maju 1943 roku, utworzenie bunkra i jego opuszczenie. Pobieżnie opisała samo pomieszczenie i znajdujących się w nim ludzi. Więcej uwagi poświęciła Polakom, którzy pomagali ukrywającym się, niż innym Żydom, z którymi dzieliła bunkier. Opisała nieudaną wyprawę po wodę, w której zginął jej mąż – jest to jedna z najbardziej emocjonalnych części relacji.

Wydarzenia kolejnych miesięcy, kiedy to wraz z teściową i dziećmi ukrywała się na "aryjskich dokumentach" w górskich miejscowościach wypoczynkowych, przedstawiła lakonicznie, nie wdając się w szczegóły. Nie podała żadnych nazwisk i ograniczyła się do zaledwie kilku nazw miejscowości. Z tekstu wynika jednak, że przemieszczała się wraz z dziećmi i teściową dość często i odwiedziła więcej miejsc. Lakonicznie opisała także konieczność powrotu do getta, z którego była bardzo niezadowolona, uważała jednak, że jest to jedyny sposób na przeżycie zimy.

Dość oszczędnie opisała także niemieckiego policjanta, który pomógł jej uratować obie córki. Jedną z nich umieścił u rodziny koło Rybnika, drugą wysłał do niemieckiego sierocińca. Autorka ponownie przybrała emocjonalny ton pisząc o ich ocaleniu i nadziei odnalezienia córki, po której ślad zaginął. W okresie pisania relacji Autorka poszukiwała (prawdopodobnie przez Czerwony Krzyż) informacji o dziewczynce z sierocińca. Dowiedziała się, że instytucja została ewakuowana w głąb Rzeszy.

Tekst dość chaotyczny, bez wielu informacji porządkujących szyk wydarzeń. Brak nazwisk, imion, nazw miejsc.

Brak informacji o teściowej. Nie wiadomo czy przeżyła wojnę.

Brak informacji o dalszych losach Autorki i o tym, czy udało się jej odnaleźć drugie dziecko.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Biny Miodownik]
Wariant tytułu: 
[Wywiad Miodownik Biny]
Miejsce powstania: 
Katowice
Opis fizyczny: 
2 karty maszynopisu (210x295mm), język polski.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/127
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisał Tadeusz Gliński. Na dokumencie dopisany tytuł, niewpisany do katalogów archiwum: "Wywiad Miodownik Biny".
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja