[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja dotyczy wydarzeń z lat 1939-1944.

Wspomnienie rozpoczyna informacja o zajęciu Radomia przez wojska wermachtu. Autorka wspomina, że żołnierze rabowali sklepy żydowskie. Autorka opisuje też szykanowanie Żydów, np. zbieranie grupy przed kościołem, golenie im głów i bród, po czym nakazywanie modlenia się. Pojawia się informacja o oddawaniu rzeczy na przechowanie znajomym Polakom, oraz, że ci niejednokrotnie nie chcieli ich zwracać.

W dalszej części wspomnień pojawia się informacja o utworzeniu w Radomiu Judenratu, po czym dwóch gett. Autorka opisuje też akcje likwidacyjne, z założenia miały być przeciwko komunistom i odbywały się np. przed 1 maja. Pojawia się również informacja o aptekarzu Kasprzykowskim potajemnie dostarczającym lekarstwa do getta, oraz o szmuglu żywności.

W dalszej części Autorka opisuje akcję likwidacyjną z 15 sierpnia 1942 roku. Pojawia się informacja o rabujących wówczas Polakach.

Po akcji likwidacyjnej Autorka pracuje w jednym z szopów, lecz w obawie o własne życie wraz ze znajomą planuje ucieczkę.

Autor/Autorka: 
Miejsce powstania: 
Radom
Opis fizyczny: 
6 k. : 30 cm
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
dostępny
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
dobry
Sygnatura: 
301/2161
Tytuł kolekcji: 
Relacje ocalałych z Zagłady
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Październik 30, 1946
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja