[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty, prawdopodobnie powstała w 1945 lub 1946 roku, dotyczy wydarzeń z okresu od 1942 do 1944 roku.

Tekst mówiący o Państwowych Zakładów Lotniczych w Mielcu.

Autorka rozpoczęła od zanotowania, że Żydzi pracowali w PZL jeszcze przed wysiedleniem Mielca. Firma potrzebowała około stu pracowników, większość z nich sama zgłaszała się do pracy (wierzyli, że zaświadczenie o pracy może ich uratować).

Zakłady przekształcono w obóz pracy dopiero po wysiedleniu miasta – 9 marca 1942 roku. W tym czasie około 700 Żydów pracowało w PZL, pobliskich lasach, gospodarstwie i ogrodzie. Byli to ludzie z Wielopola, Gorlic, Radomyśla Wielkiego, Jodłowej i Mielca. W obozie odbywały się częste apele połączone z selekcjami i egzekucjami. Dodatkowo załogę zdziesiątkowała epidemia tyfusu. Braki uzupełniano nowymi transportami – jak zapisała Autorka często były to transporty niedobitków z likwidowanych obozów pracy.

W szczytowym momencie w obozie w Mielcu pracowały 4.000 więźniów. W chwili likwidacji ich liczba wynosiła około 2.100 osób.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Berty Lightig]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 karty (150x205mm) maszynopisu w języku polskim
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/1164
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęć Archiwum ŻIH i nagłówek Wojewódzkiej Żydowskiej Komisji Historycznej. Tekst lakoniczny, koncentrujący się wyłącznie na Państwowych Zakładach Lotniczych w Mielcu. Relacja lakoniczna, szczątkowa datacja, brak szczegółowych opisów.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja