[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja powstała w roku 1945, obejmuje lata 1939-1945.

Autorka rozpoczyna relację od informacji o "aryjskich dokumentach", jakie jej rodzinie udało się zdobyć w bardzo wczesnym okresie okupacji. Opisała pobieżnie pobyt w Wieliczce i przeprowadzkę do Krakowa. Zrelacjonowała także przeprowadzkę ze "strony aryjskiej" do getta, do której rodzina została zmuszona na skutek donosu.

W następnej części relacji Autorka skupiła się wyłącznie na swoich losach. Bardzo niewiele miejsca poświęciła opisowi miejsc, w których się znajdowała. Została kolejno przewożona do obozu prac w Bieżanowie, a potem w Płaszowie. Ostatni z obozów opisała nieco szerzej informując na przykład, że za ucieczkę jednej więźniarki, zabijano tysiąc kobiet.

Opisała łapankę, w wyniku której została przeniesiona z Płaszowa do Skarżyska-Kamiennej. Zapisała także to, że wojny doczekała w obozie pracy w Częstochowie.

Tekst praktycznie nie zawiera emocji, jest suchy, typowo informacyjny. Przypomina nieco szkolne wypracowanie z tym, że każde zdanie to kolejna, ważna zdaniem Autorki informacja. Brak informacji o rodzinie, opisów spotykanych osób czy wykonywanych prac. Relacja niezwykle lakoniczna.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Edyty Zierer]
Wariant tytułu: 
[Wywiad Zierer Edyty]
Miejsce powstania: 
Katowice
Opis fizyczny: 
1 karta maszynopisu (210x295mm), druk bardzo ścisły, mały. Język polski.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/128
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tytuł na dokumencie, niewidniejący w katalogach archiwum: "Wywiad Zierer Edyty". Ze słów Autorki spisał Tadeusz Gliński.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja