[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty, prawdopodobnie powstała w 1945 lub 1946 roku, dotyczy wydarzeń z okresu od 1942 do 1945 roku.

Tytuł nieuwzględniony w archiwalnym inwentarzu: "Lwów – od września 1942 aryjskie papiery".

Tekst otwiera informacja o wejściu do Lwowa wojska niemieckich. Autorka zapisała, że kazano jej oddać radio. Gdy wyszła na ulicę z matką, chciano zabrać je do grzebania ciał pomordowanych w więzieniu ludzi. Ukraińscy milicjanci puścili je, gdy powiedziały, że były z lekarskiej rodziny. Zabrano za to ich znajomego, który wrócił pobity i ze złamaną ręką.

Ciotka Autorki – Pepa Keller – zaczęła pracować jako sekretarka w kahale. Brała udział w wyciąganiu ludzi z więzienia czy zwalnianiu od robót przymusowych. Autorka dodała, że nie czerpała z tego żadnych korzyści. Wujek Autorki został wcielony do milicji, wysłano go później do obozu Janowskiego, gdzie dzięki wstawiennictwu ciotki Autorki (swojej żony) mógł wychodzić poza jego obręb i nie przydzielono mu ciężkiej pracy.

W czasie akcji sierpniowej wujek, wraz z innymi więźniami obozu Janowskiego, ukrył rodzinę na strychu nieopodal obozu. W nocy przynosili jedzenie i informowali o tym, co działo się w mieście.

Autorka zapisała, że gdy założono we Lwowie getto, matka wyjechała z nią do Iwonicza na "aryjskich papierach". Na dworcu kobietami zainteresował się polski policjant, zaprowadził je do swojego przełożonego – Niemca. Sam dał się przekupić, potem matka Autorki przekupiła i Niemca. Ten wypuścił je, zatrzymując kenkarty.

W Iwoniczu spędziły dwa tygodnie, bojąc się przebywać po "aryjskiej stronie" bez dokumentów, potem wróciły do getta. Z końcem listopada, mimo protestów Autorki, została ona odesłana do domu znajomej Polki. Ta przez kilka miesięcy regularnie przekazywała listy miedzy dzieckiem a rodzicami. Gdy informacje o nadchodzącej likwidacji getta stały się coraz częstsze, rodzice postanowili wydostać się z getta. Ociągali się jednak, ponieważ matka Autorki nie chciała zostawić swojej matki, zaś ojciec Autorki nie chciał wyjść bez żony. W końcu umówili się z opiekunką Autorki na spotkanie, w czasie którego ta miała przekazać im ubrania i przeprowadzić do kryjówki. Polka przyszła w umówione miejsce, ale nikogo nie zastała. Spotkała tylko wujka – policjanta, który powiedział, że odbyła się wywózka i rodzina pozostaje w ukryciu. Ustalono nową datę spotkania, jednak zanim do niego doszło, dokończono wysiedlenie getta.

Autorka zapisała, że nigdy nie więcej nie zdobyła żadnej informacji o rodzicach. Jej ciotka została aresztowana – jej przełożony uciekł, a ją pociągnięto za to do odpowiedzialności. Wujek, który wychodził z obozu Janowskiego, został zamordowany w czasie napadu rabunkowego.

Tekst kończy informacja mówiąca o tym, że Autorka przebywała u Polki trzy lata – "2 za Niemców i rok za Sowietów". Nie wychodziła z domu, cały czas przebywając w pokoju i dużo czytając. Jej opiekunka była wdową po lekarzu. Rodzice zapłacili jej z góry za opiekę, mieli dodatkowo płacić co miesiąc konkretną sumę, pozostawili u niej też kosztowności. Autorka nie była pewna, czy to, co otrzymała kobieta, starczyło na pokrycie kosztów związanych z jej pobytem.

Po roku od wyzwolenia Autorka została zabrana przez jadącą na zachód kobietę (brak imienia i innych o niej informacji) i wysadzona na dworcu w Krakowie. Tam odnalazła komitet (chodzi o Komitet Żydowski) i "przyjęta do internatu" (zapewne chodzi o sierociniec).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Renaty Braun]
Wariant tytułu: 
[Lwów – od września 1942 aryjskie papiery]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
7 stron maszynopisu w języku polskim.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
2026
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/1160
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Iza Lauer. Na tekście adnotacja o autoryzacji. Relacja spisana językiem, w którym widać nieco dziecinności (Autorka w czasie jego sporządzania miała około 14 lat), ale i skutki czytania dużej ilości książek. Tekst nieco chaotyczny, niezbyt dokładna datacja, dokładne informacje topograficzne. Brak imion członków rodziny.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja