[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja spisana 1 sierpnia 1945 roku, dotyczy wydarzeń z 12 października 1941 roku.

Tekst otwiera data: 12 października 1941 roku. Autorka wyjaśniła, że Stanisławów znajdował się wówczas od dwóch dni pod okupacją niemiecką. Rano – jak zapisała Autorka – "bandyci i Gestapo ukraińskie" zaczęło wyrzucać ludzi z domów. Kobieta wraz z dzieckiem uciekła. Zapisała, że by wydawało się, że nie zalicza się do prześladowanych, powoli oddalała się z miejsca starając się sprawiać wrażenie, że tragedia jej nie dotyczy.

Opisała, że Żydów ustawiano czwórkami, część zabijano kolbami, innych bito i spędzano na pobliski cmentarz. Wszędzie panował chaos, ludzie krzyczeli i błagali o litość.

Na cmentarzu kazano im kucać z twarzami ku ziemi, potem wstawać. Rozbierano ich do naga i kazano wskakiwać do masowych grobów, gdzie zabijano strzałami. Groby przez jakiś czas pozostawały niezasypane, Autorka zapisała, że ciała unosiły się, póki "nie zastygły" (może to świadczyć o obecności niedobitych, rannych próbujących uciec z mogiły).

Autorka zapisała, że w Stanisławowie mieszkało około 13.000 Żydów. Z masakry ocalała niewielka część i dodała "wyrok odłożono do 30 marca 1942".

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Heleny Schnee]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 karty (150x205mm) maszynopisu w języku polskim
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/1161
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie informacja zaświadczająca, że Autorka sama spisała relację, nie korzystała z pomocy spisującego. Pieczęcie Archiwum ŻIH. Bogate opisy – włącznie z informacją o pogodzie. Narracja w czasie teraźniejszym. Relacja stosunkowo emocjonalna. Datacja, informacje topograficzne.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Sierpień 1, 1945
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja