[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Tekst opatrzony informacją o powstaniu w Katowicach w roku 1945, obejmuje okres od 1939 do 1945 roku.

Autorka rozpoczęła relację od informacji o dacie i miejscu swojego urodzenia. Nie podała jednak imion sióstr ani rodziców, ich zawodów czy informacji o statusie społecznym i majątkowym rodziny.

Po lakonicznych informacjach biograficznych następną jest ta, dotycząca przesiedlenia Żydów z Katowic do Sosnowca w 1940 roku. Autorka opisała pobieżnie kwestię likwidacji getta i przeszła do swojego pobytu w obozie pracy w Neustadt. Opisała panujące w nim warunki i zasady, lecz dość oszczędnie. Znacznie więcej miejsca poświęciła drugiemu obozowi w Grünberg – w którym znajdowała się od marca 1944 do stycznia 1945 roku. Zrelacjonowała wykonywane w obozie prace i skoncentrowała się na problemach związanych z obozową codziennością. Zapisała na przykład, że wszystkie więźniarki znosić musiały głód, a dzienne racje żywnościowe wynosiły 33 deko chleba i ¾ litra zupy, do tego przysługiwało 1 dekagram masła lub 2 margaryny. Opisała też regularnie odbywające się w obozie selekcje, w wyniku których do Auschwitz wysyłano około 5% więźniarek. Sporo miejsca poświęciła także pracy (wykonywanej po dwanaście godzin na dobę), oraz karom, jakie spotykały kobiety za najlżejsze nawet przewinienia. W obozie panowała odpowiedzialność zbiorowa, karano poprzez wielogodzinne apele (stójki), karcer, obcinanie włosów i bicie.

Relację zamykają informacje o ewakuacji obozu i wieściach o ewakuacjach innych obozów niż ten, w którym przebywała. Do obozu w Grünberg przyprowadzono około 2000 kobiet z Auschwitz (węgierskie Żydówki). Kobiety były wycieńczone trwającym dwa tygodnie marszem, pozwolono im na odpoczynek pomiędzy 26 a 29 stycznia. Potem wyprowadzono wszystkie zdolne do marszu więźniarki i poprowadzono w głąb Rzeszy. Wedle słów Autorki, pierwszego dnia pokonały czterdzieści kilometrów. Po tym też dniu Autorka postanowiła ukryć się przed strażnikami, a gdy kolumna przeszła obok niej, uciekła do lasu. Tam doczekała wyzwolenia.

W całym tekście nie pojawia się żadna informacja o ojcu Autorki. Nie wiadomo zatem, czy zmarł przed wojną, czy też rodzina została rozdzielona po wrześniu 1939 roku.

Brak imion członków nawet najbliższej rodziny. Brak opisów poznawanych ludzi, niewiele przymiotników. Tekst wygląda jak zeznania, mające stanowić podstawę oskarżenia. Relacja sucha, bez odnoszenia się od emocji czy przeżyć wewnętrznych.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Joanny Siegman]
Wariant tytułu: 
[Wywiad Joanny Siegman]
Miejsce powstania: 
Katowice
Opis fizyczny: 
1 karta maszynopisu (210x295mm), mały, ścisły druk.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/129
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Tytuł znajdujący się na karcie, nieuwzględniony w katalogach archiwalnych: "Wywiad Joanny Siegman". Ze słów Autorki spisał Graubart.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja