[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty, można jednak domniemywać, że powstała w 1945 roku, dotyczy wydarzeń z okresu od 1942 do 1944 roku.

Tekst bardzo krótki, nie zawiera informacji personalnych dotyczących Autorki. Stanowi opis obozu pracy w Skarżysku-Kamiennej (oddział – Werk A).

Autorka skoncentrowała się na oddaniu realiów panujących w obozie. Zapisała, że odbywała zarówno dyżury dziennie jak i nocne, wraz z innymi kobietami pracowała przy wyrobie amunicji.

Dodała, że początkowo mieszkała w baraku bez podłogi, z czasem warunki uległy poprawie (nie podała szczegółów). Stosunkowo obszernie opisała kwestię braku ubrań dla więźniarek.

W tekście nazwiska nadzorców i ogólnikowe informacje dotyczące ich brutalności (opis poszczucia Żydówek psem). Kilka zdań o Niemcach sprzedających na czarnym rynku rzeczy należące do pomordowanych Żydów.

Relację zamyka informacja o selekcji, jaka odbyła się przed likwidacją obozu. Autorka dodała, że nie zginęło w jej czasie żadne dziecko (poza tym miejscem nie wspomina o obecności dzieci w obozie), mordowano za to chorych, źle wyglądających, źle ubranych czy tych, którzy przebywali dawniej w szpitalu, nawet jeśli w chwili selekcji byli zdrowi. Dodała, że kobiety z dziećmi wywieziono ze Skarżyska-Kamiennej do Lipska, a stamtąd prawdopodobnie do obozu Auschwitz.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Heleny Dicker]
Opis fizyczny: 
1 strona maszynopisu + oryginał w rękopisie
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis czytelny, rękopis w znacznym stopniu nieczytelny.
Sygnatura: 
301/1178
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Róża Bauminger. Tekst lakoniczny, bez emocji. Brak datacji, brak informacji topograficznych. Rękopis niezbyt czytelny, maszynopis w dobrym stanie.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Opis nazistowskiego obóz pracy w Skarżysku-Kamiennej. Sytuacja Żydów w czasie II wojny światowej.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja