[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relację otwierają zdawkowe informacje biograficzne dotyczące Autorki.

Następnie kobieta przeszła do zrelacjonowania losów swojej rodziny w pierwszych dniach po wejściu wojsk niemieckich. Opisała ucieczkę dziesięcioosobowej grupy krewnych do Wolbromia oraz poszukiwanie kogoś, kto skłonny byłby udzielić im schronienia. Zanotowała, że początkowo ukrywali się razem u polskiego gospodarza, później podzielili się na mniejsze grupy i zaczęli mieszkać w różnych miejscach. Po czasie trudnym do ustalenia kobietę (pozostającą z mężem i córką) wydała polska stróżka.

Mąż Autorki zginął w czasie aresztowania – kobieta zapisała, że powtarzał iż "żywcem go nie wezmą" i w czasie zatrzymania wdał się w szarpaninę z gestapowcami. Autorka wraz z córką zostały przeniesione do obozu pracy w Płaszowie. Tam kobieta pracowała przy maszynach produkujących uzbrojenie. Jej córka, najwyraźniej zbyt mała by pracować, spędzała dnie w baraku czekając na powrót matki.

Kobieta zapisała, że po jakimś czasie przeniesiono ją do obozu pracy w Skarżysku-Kamiennej (Hasag) – córka została w Płaszowie, prawdopodobnie tam zginęła. Autorka pracowała przez jakiś czas w Hasagu, później przeniesiono ją do obozu pracy w Częstochowie.

Kobieta nie została wybrana do grupy ewakuowanej przed wejściem Armii Czerwonej. Zapisała za to, że pozostałe więźniarki wywieziono do Lipska. Cieszyła się, że została, bo jej niewola trwała krócej.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Szarlotty Splewińskiej]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 strony rękopisu i kopia w maszynopisie
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis stosunkowo czytelny
Sygnatura: 
301/1191
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na tekście pieczęci Żydowskiego Instytutu Historycznego. Adnotacja o autoryzacji tekstu. Ze słów Autorki spisała Róża Bauminger. Relacja niezbyt emocjonalna, stanowi raczej suchy zapis faktograficzny. Niewiele informacji topograficznych, brak opisów obozów. Szczątkowa datacja. W relacji kilka nazwisk oprawców.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
obozy pracy
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja