[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja spisana 14 listopada 1945 roku. Dotyczy wydarzeń z okresu od 1942 do 1945 roku.

Tekst otwierają zdawkowe informacje o przybyciu Autorki do getta w Krakowie. Kobieta nie opisała warunków życia w mieście, zanotowała jedynie, że zamieszkała w budynku szpitalnym, następnie przeszła do informacji o akcjach wymierzonych w ludność żydowską.

Odnotowała trzy akcje, w tym przesiedlenia do obozu w Płaszowie oraz wymordowanie bezrobotnych, dzieci i starców (wszystko lakonicznie). Dodała, że sama trafiła do Płaszowa i po siedemnastu dniach przeniesiono ją do Szebni – zgłosiła się do transportu uważając, że w Płaszowie nie zdoła przetrwać. W kilku zdaniach zrelacjonowała panujące w Płaszowie warunki, głównie omawiając wszechobecne zimno (marzec) i zamarzającą wodę przedostającą się do środka przez dziury w dachu i ścianach.

W transporcie do Szebni znalazła się z 25 innymi osobami, głównie z członkami personelu medycznego (w tekście duża ilość nazwisk). Opisała kim byli więźniowie tego obozu – różne narodowości i profesje. Wspomniała także kilku nadzorców i strażników relacjonując ich zachowania i podając nazwiska. Część relacji stanowi opis obozu. Autorka zapisała także informacje dotyczące panujących na miejscu warunki. Później skoncentrowała się na swojej pracy w obozie – ambulatorium.

Spory fragment relacji dotyczy mordów i egzekucji, jakich dopuszczano się w obozie i jego okolicach. Kobieta opisała między innymi grób jeńców radzieckich znajdujący się pod lasem. Zrelacjonowała także jak wyglądało przyjmowanie na miejscu nowych transportów, oraz prowadzone wśród więźniów selekcje.

Tekst zamykają informacje o deportacjach więźniów do Auschwitz – 2500 osób. Autorka zapisała, że ludzie ci byli przekonani, że jadą na śmierć, nie jest jednak pewna, czy tak było. W czasie ewakuacji obozu na jego terenie pozostało około 600 Żydów, nie prowadzono już selekcji, a represje ograniczały się do egzekucji trzech osób za każdego uciekiniera. W czasie ostatniej deportacji do Auschwitz wywieziono kilku lekarzy – Autorka zanotowała ich nazwiska.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Lorki Schorr]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
6 stron rękopisu i kopia w maszynopisie
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis stosunkowo czytelny
Sygnatura: 
301/1197
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum tegoż. Ze słów Autorki spisała Laura Eichhorn. Na dokumencie adnotacja o autoryzacji. Relacja zawiera informacje topograficzne oraz datację. Dużo nazwisk. Tekst niezbyt emocjonalny.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Listopad 14, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Praca przymusowa, obozy pracy, medycyna, choroby, egzekucje
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja