[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Tekst powstał w roku 1945, obejmuje okres 1941-1944.

Relacja skupiająca się na historii Autorki. Tekst rozpoczynają informacje o wkroczeniu do Prużan wojsk niemieckich w lipcu 1941 roku. Autorka opisała przypadki rabunku mienia żydowskiego, znęcania się nad ludnością żydowską (obcinanie bród i bicie na ulicach). Opisała także pobieżnie przesiedlenia – zawarła informacje o tym, że do miasta przesiedlano Żydów z okolicznych miejscowości. Ubolewała też nad tym, że getto utworzone w mieście nie było dość duże, by pomieścić wszystkich. Opisała utworzenie Judenratu (mąż Autorki został jego członkiem).

Następny fragment dotyczy akcji likwidacyjnej getta. Autorka opisała jej przebieg (więcej w dokumencie 301/138c) oraz łapankę, w wyniku której dostała się do transportu opuszczającego miasto. Zrelacjonowała przebieg swojej ucieczki oraz to, jak dostała się do rzymskokatolickiego klasztoru. Dodała także informacje o pomocy otrzymanej od siostry Czulak (patrz adnotacje biograficzne).

Relację kończą informacje o wyjeździe do Białegostoku (w przebraniu zakonnicy), a następnie do Nałęczowa. Autorka opuściła Białystok z powodu panujących tam nastrojów i braku poczucia bezpieczeństwa.

Tekst zawiera niewiele informacji osobistych, choć stanowi opis przeżyć Autorki. Dużo uwag natury ogólnej, sporo informacji o samym getcie. Autorka pisze głównie o niepewności, lęku, opresji, fatalnych warunkach mieszkaniowych i sanitarnych.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Olgi Goldfajn]
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
Rękopis, 17 kart (210x295mm), język polski.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry. Tekst zdigitalizowany, pismo niezbyt czytelne.
Sygnatura: 
301/138
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisała Klara Tabacznik. Tekst z załącznikami.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja