[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty dziennej.

Autorka rozpoczęła tekst od szczegółowego opisania getta w Adamowie. Skoncentrowała się na zbieranych od ludności żydowskiej kontrybucjach, robotach przymusowych oraz prześladowaniach. Następnie przeszła do zrelacjonowania wywózek do obozów w Dęblinie i Bełżcu.

Opisała szczegółowo aresztowania z września 1940 roku, jakich ofiarami padała miejscowa elita, zarówno żydowska jak i polska ogólnie pojęta inteligencja. Następnie zrelacjonowała przychodzące do Adamowa transporty Żydów z innych miejscowości.

Obszerna część tekstu stanowi relację z likwidacji getta w Adamowie. Autorka była jej świadkiem, wraz z wyselekcjonowanymi została deportowana do getta w Warszawie.

Następny fragment dotyczy pobytu Autorki w Warszawie – zarówno w getcie jak i po "aryjskiej stronie". Kobieta przebywała w ukryciu dzięki pomocy Polaków.

Autorka opisała wybuch powstania warszawskiego oraz wywiezienie jej do Wrocławia, a później do Głogowa. Tekst kończą wzmianki dotyczące nadejścia Armii Czerwonej.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Mali Połoseckiej]
Miejsce powstania: 
Parczew
Opis fizyczny: 
6 stron rękopisu i kopia w maszynopisie
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Jidisz
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis stosunkowo czytelny
Sygnatura: 
301/1198
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum tegoż. Ze słów Autorki spisał Izrael Szapiro. Relacja złożona w języku jidysz, w archiwum dostępne tłumaczenie na język polski.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Getto w Adamowie, getto w Warszawie, strona aryjska
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja