[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja spisana 14 września 1945 roku. Dotyczy wydarzeń z 1944 roku.

Dokument znajduje się w kolekcji 301, to jest w "Kolekcji relacji ocalałych z Zagłady", w istocie jednak napisany został w formie listu – brak adresatów, stąd można przypuszczać, że Autorka wybrała taką formę spisania wspomnień i w rzeczywistości tekst jest relacją, nie zaś listem jako takim.

Relacja dotyczy selekcji, jaka odbyła się 8 października 1944 roku w obozie Auschwitz-Birkenau. Autorka zanotowała, że tego samego dnia (niedziela) czekała na obiad. Jedna ze współosadzonych z nią kobiet dostrzegła u niej objawy odry.

Autorka trafiła do oddziału szpitalnego. Kazano jej się rozebrać i położyć do łóżka z inną chorą. Zanotowała, że częściowo z przerażenia, częściowo zaś z powodu choroby, nie pamiętała już dobrze tego, co działo się na oddziale. Zapamiętała jednak, że czuła paraliżujący strach, ponieważ od jakiegoś czasu trwały wśród chorych selekcje. Wybierano tych, którzy nie rokowali nadziei na szybkie ozdrowienie i kierowano na śmierć.

Dnia, w którym trafiła na oddział, także odbyła się selekcja – prowadził ją dr Mengele. Autorka opisała dokładnie przebieg selekcji oraz to, co robiły więźniarki, by nie skierowano ich na śmierć.

Tekst zamykają przemyślenia kobiety dotyczące życia i śmierci oraz opis płaczu, jaki niósł się po oddziale następnego dnia, gdy wpuszczono kilku odwiedzających. Zanotowała także, że słyszała krzyki matek, które oddzielano od dzieci – najmłodszych skazywano na śmierć, podczas gdy kobiety miały pozostać przy życiu i pracować (prawdopodobnie chodzi o transport, jaki dotarł tego dnia do obozu).

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Cesi Goldberg]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
3 strony rękopisu + kopia w maszynopisie
Postać: 
luźne kartki
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis stosunkowo czytelny
Sygnatura: 
301/1210
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum tegoż. Informacja o autoryzacji tekstu. Relacja niezwykle emocjonalna, spisana językiem mającym dać odczuć czytającemu przerażenie kobiety. Dużo przemyśleń. Brak nazwisk. Brak opisów obozu czy szpitala.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
piątek, Wrzesień 14, 1945
Osoba, której dotyczy treść.: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
oddział szpitalny w obozie Auschwitz-Birkenau, dr Mengele, selekcje, odra, Zagłada, krematoria, deportacje
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1944
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja