[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja spisana 8 listopada 1945 roku. Dotyczy wydarzeń z 1943 roku.

Tekst otwierają informacje koncentrujące się na restauracji mieszącej się przy ulicy Kamiennej w Krakowie. Prowadzili ją rodzice Autorki, a lokal dzierżawili od Żydów – rodzina Nagoschinerów. Gdy w Krakowie zorganizowano getto i przesiedlono do niego żydowskich mieszkańców miasta, właściciele domu odwiedzali restauratorów i pozostawali z nimi w kontakcie.

Przy okazji jednej z wizyt Edmund – syn właścicieli lokalu – przyprowadził ze sobą Stefanię Brandstadter, Żydówkę która miała "aryjskie dokumenty" i mieszkała u Kernera (szefa gestapo). Edmund zapewnił, że dzięki koneksjom Stefania ułatwiała załatwianie formalności związanych ze zwalnianiem osób aresztowanych, które przetrzymywano w więzieniu na Montelupich.

Wiosną 1943 roku rodzina Autorki dowiedziała się o aresztowaniu znajomej. Chcąc doprowadzić do jej uwolnienia, postanowili skontaktować się ze Stefanią. Kobieta obiecała pomóc w zamian za 100.000zł. Rodzina obiecała zorganizować całą kwotę, podczas gdy Stefania miała zacząć działać. Kilka dni później zwolniono aresztowaną znajomą rodziny Autorki (nie jest jasne, czy kobieta przeżyła wojnę, ani co stało się z nią po zwolnieniu), w związku z tym rodzina wysłała do mieszkania Stefanii pewnego mężczyznę – Eugeniusza Oczkowskiego – mającego przekazać Stefanii 120.000zł (głównie w złocie). Eugeniusz codziennie odwiedzał rodzinę Pawlików, dlatego gdy następnego dnia nie zjawił się, zaczęto go szukać. Autorka odwiedziła sąsiadkę Stefanii od której dowiedziała się, że mężczyzna zjawił się na miejscu i przekazał coś kobiecie. Później, późnym wieczorem, wyszedł wraz z nią z mieszkania.

Autorka kończy relację opowieścią o dalszych poszukiwaniach Eugeniusza. Mężczyzny nie było na Montelupich, nie udało się też znaleźć żadnych relacji dowodzących jego dalszego losu. Autorka dodała jednak, że Stefania nie tylko mieszkała z szefem gestapo, ale także często gościła oficerów tej formacji w domu i żyła z nimi w komitywie, przez co powszechnie uważano, że mieli oni związek z zaginięciem mężczyzny.

Stefania, zgodnie z wiedzą Autorki, na jesieni 1945 roku przebywała w więzieniu w Budapeszcie.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Barbary Pawlik]
Miejsce powstania: 
Kraków
Opis fizyczny: 
2 strony rękopisu i kopia w maszynopisie
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis czytelny
Sygnatura: 
301/1218
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum tegoż. Ze słów Autorki spisała Laura Einchhorn. Informacja o autoryzacji tekstu. Tekst, choć znajduje się w kolekcji relacji, w rzeczywistości jest przygotowaniem do składania zeznań w powojennym procesie mającym dotyczyć działalności Stefanii Brandstadter. UWAGA – Stefania Brandstadter pojawia się w kilku relacjach
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
czwartek, Listopad 8, 1945
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
okupacja, łapówka, więzienie, aresztowanie, gestapo, szmalcownictwo, kolaboracja
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1943
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja