[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty. Dotyczy wydarzeń z 1940 roku.

Tekst otwierają lakoniczne informacje dotyczące pobytu Autorki w Sosnowcu. Tam, w czasie łapanki, została pojmana, a następnie deportowana do lagru w Brande (Prądy, pow. Niemodlin). Jak zapisała, dostała się do obozu w jednym z pierwszych transportów, samochodem. Przebywała na miejscu cztery tygodnie.

Następny akapit to opis obozu. Autorka podała liczbę baraków, oraz lokalizację kuchni, biura czy łaźni. Całość okalał drut kolczasty.

Kobieta zanotowała, że obóz był mieszany – damsko-męski. Przebywały w nim 24 kobiety i około 800 mężczyzn. W jednym baraku mieściło się do 150 osób.

Kobiety pełniły funkcje pomocnicze, pracowały w kuchni i warsztacie szewskim, mężczyźni na oddalonym o około 12 kilometrów terenie, gdzie kładli asfalt budując drogę.

Dodała, że w czasie jej pobytu tylko raz miało miejsce zabójstwo. Jeden ze strażników uwziął się na pewnego więźnia. Chcąc go zabić wysłał za drut po wodę, a następnie zastrzelił twierdząc, że opuszczenie terenu obozu odbyło się dobrowolnie i stanowiło próbę ucieczki.

Autora zakończyła relację informacjami o racjach żywieniowych: 1kg chleba co drugi dzień, 6 deka masła lub tyle samo kiełbasy, ewentualnie zamiast tego 2 łyżki marmolady lub sera.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Heli Fajgenblatt]
Miejsce powstania: 
Gliwice
Opis fizyczny: 
1 strona maszynopisu
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis czytelny
Sygnatura: 
301/1228
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum tegoż. Ze słów Autorki spisała Hedda Landau. Informacja o autoryzacji tekstu. Relacja lakoniczna, dotyczy pobytu w jednym obozie pracy. Brak informacji topograficznych, zdawkowa datacja. W tekście kilka nazwisk strażników obozowych, opis jednej egzekucji. Dokładne informacje dotyczące diety obozowej.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Opis obozu pracy w Brande (Prądy, pow. Niemodlin), dotyczy roku 1940. Prześladowania, praca przymusowa, obóz pracy.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
1940
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja