[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty. Dotyczy wydarzeń z okresu pomiędzy 1942 a 1945 rokiem.

Autorka rozpoczęła od informacji o deportacji jej z getta w Sosnowcu-Środuli do obozu przejściowego w Gogolinie. Stamtąd odesłana do obozu w Gliwicach, gdzie pracowała w fabryce sadzy. Zapisała, że obowiązki pełnił tam cały lagier kobiecy i część męskiego, reszta mężczyzn wyładowywała i załadowywała przyjeżdżające na miejsce składy kolejowe. Razem z nimi przy załadunku pracowali obcokrajowcy z "obozów cywilnych". Pracowników podzielono na trzy szychty. W obozie odbywał się handel wymienny – Autorka nie pisze nic o reperkusjach takiej działalności. Dodała też, że co trzecia niedziela w obozie była wolna od pracy, organizowano wówczas "amatorskie imprezy", które przez Niemców były "aprobowane". Brak szczegółów.

Z Gliwic Autorkę przeniesiono do Ravensbrück. Zapisała, że warunki były nieporównanie gorsze – bród, głód, 60 osób śpiących w małym pokoju, robactwo, choroby. Tam kobieta pracowała przy kopaniu okopów po 8 godzin dziennie, racje żywnościowe wynosiły 10 deko chleba i dwie łyżki zupy. Po pewnym czasie podniesiono racje do pół litra zupy dziennie. Codziennie po pracy odbywały się także apele, w czasie których bito tych, którzy nie byli w stanie ustać w miejscu, bądź nie stali prosto.

Jedyna data w tekście to 2 maja – dzień wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Margot Ringer]
Miejsce powstania: 
Gliwice
Opis fizyczny: 
2 strony maszynopisu
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis w stanie znacznie utrudniającym czytanie
Sygnatura: 
301/1233
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum tegoż. Ze słów Autorki spisała Hedda Landau. Informacja o autoryzacji tekstu. Tekst w znacznym stopniu nieczytelny – maszynopis sporządzony prawdopodobnie przy użyciu kalki, która spowodowała nadpisanie. Relacja niezwykle lakoniczna. Brak datacji, brak szczegółów topograficznych. Brak informacji o rodzinie Autorki.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść.: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Obozy pracy, praca w fabryce sadzy, Ravensbrück, życie obozowe
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1942 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja