[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja bez daty. Dotyczy wydarzeń z okresu pomiędzy 1939 a 1944 rokiem.

Tekst otwierają informacje dotyczące pobytu Autorki w Krakowie latem 1939 roku. Po wybuchu wojny, postanowiła przedostać się do siostry, do Kołomyi, zajętej przez Rosjan. Po wejściu Niemców znalazła się pod opieką chrześcijańskich znajomych siostry, którzy zgodzili się udzielić jej i jej rodzinie schronienia.

Kobieta odnotowała, że chciała przedostać się do męża (przebywającego w Będzinie), lecz bała się przekroczenia granicy, co było zakazane. Cały czas pozostawała w kontakcie z mężem, który starał się zrobić coś, by sprowadzić ją do domu.

W końcu znajomy męża (aryjczyk) pojechał po Autorkę i przywiózł ją do Będzina udając, że była jego żoną. Kobieta przekroczyła granicę bez dokumentów i podejmowała olbrzymie ryzyko, ukrywając się w mieście pod kontrolą wojsk niemieckich.

Autorka była zmuszona wielokrotnie zmieniać kryjówki, próbowała spotykać się z mężem, ukrywającym się w innych miejscach. Widywali się nocami, czasem z bardzo długimi przerwami. W końcu zadecydowała skontaktować się z kahałem w Sosnowcu. Tam poradzono jej, że najlepiej ratować się poprzez zapisanie się do pracy przymusowej i dostanie do lagru, zamiast do obozu zagłady (z tekstu wynika, że Autorka najbardziej bała się ewentualnej wywózki do Auschwitz). 15 listopada 1942 roku kobieta wyjechała do pracy do Eichtel.

Brak informacji o dalszych losach męża kobiety.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Racheli Kahan]
Miejsce powstania: 
Bytom
Opis fizyczny: 
2 strony maszynopisu
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis czytelny
Sygnatura: 
301/1240
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum tegoż. Informacja o autoryzacji tekstu. Tekst dość emocjonalny. Zawiera wiele informacji topograficznych. Sporadyczne nazwiska. Opis relacji polsko-żydowskich w okresie okupacji. Zdawkowa datacja.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Osoba, której dotyczy treść.: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Ukrywanie się na "aryjskiej stronie", praca przymusowa, okupacja, szantaże.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1944
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja