[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja spisana 9 stycznia 1946 roku. Dotyczy wydarzeń z okresu pomiędzy 1939 a 1945 rokiem.

Tekst otwierają informacje dotyczące upływu czasu w Auschwitz. Autorka zanotowała, że płynął tam bardzo wolno. Dodała też, że na prycze pada deszcz lub śnieg, a leżąc na nich, nad głowami maiło się sople. W takich warunkach – jak zapisała – niemożliwe było być zdrowym. Jednocześnie ciągle odbywały się selekcje, często prowadzone przez dwóch lekarzy: Mengele i Szwarca. Dodała, że jeden pryszcz wystarczył, by zostać wysłanym na śmierć. Po selekcji nie odczuwano ulgi, liczyło tylko to czy się przeżyło – to kto zginął było nieistotne. Dodała także, że ludzie w Auschwitz dzielili się na optymistów i pesymistów. Pierwsi uważali, że każda przeżyta selekcja to sukces i planowali co zrobić, by przeżyć wojnę, jednocześnie licząc na wyzwolenie z rąk sowietów. Drudzy powtarzali, że nie miało znaczenia ile się przeżyło, bo końca wojny nie dożyje nikt.

Zapisała, że po selekcjach następował apel, a później przydział do pracy na dany dzień. Jedni nosili cegły, inni regulowali rzekę – Autorka znalazła się w tej drugiej grupie. Szczegółowo opisała pracę w lekkiej sukience w lodowatej wodzie sięgającej ud, oraz niemiecką prostytutkę, która z racji pochodzenia znajdowała się na uprzywilejowanej pozycji i była capo. Kobieta znęcała się nad więźniarkami, wykorzystywała je też seksualnie.

Sporą część relacji poświęciła też opisaniu relacji seksualnych panujących w obozach. Zanotowała, że mimo iż niemieccy żołnierze i strażnicy mieli zakaz utrzymywania kontaktów z Żydówkami, gwałcili je gdy mieli pewność, że ich czyny nie wyjdą na jaw. Dochodziło też do stosunków między więźniami – zarówno między kobietami i mężczyznami, jak i przedstawicielami tych samych płci. Autorka zapisała, że najwięcej o życiu seksualnym więźniów i strażników mógłby opowiedzieć dr Szwarc, lecz zmarł po wyzwoleniu na tyfus.

Autorka opisuje Niemców jako "naród, który chce się zwać panami kultury", jednocześnie wspomina okrucieństwa wojny.

Inny tytuł: 
[Relacja Józefiny Schepper-Modzowieckiej]
Miejsce powstania: 
Białystok
Opis fizyczny: 
1 strona maszynopisu
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Polski
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1946
Stan zachowania: 
Maszynopis czytelny
Sygnatura: 
301/1254
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum tegoż. Informacja o autoryzacji tekstu. Tekst dość emocjonalny. Brak informacji topograficznych i datacji.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
środa, Styczeń 9, 1946
Osoba, której dotyczy treść.: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Auschwitz, okupacja, stosunki między więźniami, stosunki między więźniami i strażnikami, stosunki seksualne.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1945
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja