[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Relacja spisana 24 listopada 1945 roku. Dotyczy wydarzeń z okresu pomiędzy 1939 a 1943 rokiem.

Kobieta rozpoczęła od informacji o wybuchu II wojny światowej. Następnie przeszła do opisania położenia, w jakim znalazła się ludność żydowska po zajęciu miejscowości przez wojska radzieckie.

Następna część relacji dotyczy zajęcia Jasinówki przez wojska niemieckie. Kobieta sporą część tekstu poświęciła opisaniu tego, jak stosunek do Żydów zmienili w tym okresie okoliczni mieszkańcy. Opisała działanie oddziałów szturmowych złożonych z miejscowych, które napadały na Żydów. Zrelacjonowała kilka przypadków grabieży mienia żydowskiego, nękania i znęcania się nad Żydami, czego dopuszczali się miejscowi. Zrelacjonowała także pogromy odbywające się w okolicy. Napomknęła także o kontrybucjach i wykupywaniu się przed śmiercią ludności żydowskiej. W osobnej części zrelacjonowała roboty przymusowe, do których brano miejscowych Żydów, głównie budowę dróg.

Obszerna część dokumentu dotyczy wydarzeń z jesieni 1942 roku, kiedy to w Jasinówce odbyła się akcja wysiedleńcza. Autorka opisała jej przebieg, wspomniała także losy znanych sobie osób. Dodała, że udało się jej uciec z pociągu zmierzającego do obozu zagłady. Dotarła do Puszczy Knyszyńskiej, gdzie udało się jej odnaleźć grupę ukrywających się Żydów.

Autorka zrelacjonowała warunki w jakich żyła. Opisała także grupę, z którą przebywała. Zakończyła tekst informacjami dotyczącymi wydawania ukrywających się Żydów przez miejscowych. W treści nazwiska kolaborantów i zdrajców.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Fajgi Szuster-Rozenblum]
Miejsce powstania: 
Białystok
Opis fizyczny: 
29 stron maszynopisu
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
Język: 
Jidisz
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Maszynopis czytelny
Sygnatura: 
301/1274
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Na dokumencie pieczęcie Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz archiwum tegoż. Tekst dość emocjonalny. Zawiera informacje topograficznych. Zdawkowa datacja. W treści nazwiska zarówno Polaków, jak i Żydów oraz Niemców. Informacja o autoryzacji tekstu.
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Data dzienna: 
sobota, Listopad 24, 1945
Osoba, której dotyczy treść.: 
Rodzaj zasobu: 
Archiwum instytucji
Główne tematy: 
Okupacja, prześladowania, stosunek ludności miejscowej do Żydów, pogromy, kontrybucje, praca przymusowa, życie po "aryjskiej stronie", strach, głód, ukrywanie się.
Nazwa geograficzna - słowo kluczowe: 
Zakres chronologiczny: 
Od 1939 do 1943
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja