[brak]

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /srv/www/AK2/public/includes/menu.inc).

Tekst powstał w 1945 roku, obejmuje wydarzenia od 1942 do 1945 roku.

Autorka rozpoczęła relację od informacji o przesiedleniu do Rygi. Opisała pobieżnie getto ryskie, koncentrując się przede wszystkim na śladach, pozostawionych przez zabitych Żydów – plamach krwi i śladach, po rozbijanych głowach dzieci. Podała także, że spotykała w getcie Żydów z Wiednia, Niemiec i Czech (w sumie, jak podaje, przebywało tam ponad 20.000 osób).

Następnie zrelacjonowała selekcję, w wyniku której znalazła się w grupie przeznaczonej do egzekucji. Opisała dół, nad którym kazano stanąć wszystkim wybranym Żydom. Kobieta, stojąca obok Autorki, została postrzelona, wpadając do grobu pociągnęła ją za sobą. Autorka nie została ranna. Udawała martwą, dzięki czemu udało się jej przetrwać do chwili, w której żołnierze opuścili miejsce zbrodni. Na miejscu poznała Żydówkę z Łotwy, z którą postanowiła wrócić do getta. W drodze do żydowskiej dzielnicy Rygi zdjęły łaty, przenocowały także u chłopki, mieszkającej nieopodal miasta (brak nazwiska).

Autorka w tym fragmencie relacji odnosiła się do swoich przeżyć niezwykle emocjonalnie. Koncentrowała się na strachu, wszechobecnej i cieknącej po ciałach krwi, krzykach i jękach umierających. Dużo miejsca poświęciła też matce, którą widziała w drodze na egzekucję, a później już nie udało się jej odnaleźć. Emocje widoczne tylko we fragmentach dotyczących egzekucji, getta i matki. Reszta tekstu dość sucha, informacyjna.

W listopadzie 1943 roku Autorka została skoszarowana przy wytwórni mebli, pracowała w niej w ciągu dnia, noce spędzając w wyludnionym już getcie. Pisała głównie o bezsilności, niemocy, przerażeniu.

Opisała także przesiedlenie do obozu pracy Stutthof: "W Stutthofie nic...". O obozie napisała niewiele, głównie relacjonując codzienne apele. Brak opisu.

Autor/Autorka: 
Inny tytuł: 
[Relacja Anny Lempert]
Miejsce powstania: 
Łódź
Opis fizyczny: 
7 kart rękopisu (150x210mm) w jidysz. Załączony przekład na polski, 3 karty rękopisu + 3 karty maszynopisu.
Postać: 
kartki w teczkach
Technika zapisu: 
maszynopis
rękopis
Język: 
Jidisz
Dostępność: 
Dostępny do celów badawczych
Data powstania: 
1945
Stan zachowania: 
Dobry, czytelny i zdigitalizowany tekst
Sygnatura: 
301/145
Tytuł kolekcji: 
Zespół: Relacje ocalałych z holokaustu (zespół 301)
Uwagi: 
Ze słów Autorki spisał Dawid Kuperberg
Słowo kluczowe 2: 
Słowo kluczowe 3: 
Rodzaj zasobu: 
Kolekcja
Nośnik informacji: 
papier
nośnik elektorniczny
Typ zasobu: 
relacja